artykuł

Ryszard Ćwirlej zwycięzcą konkursu na najlepszy kryminał retro | Podczas IV edycji Festiwalu  Kryminalny Magiel

Ryszard Ćwirlej został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu na najlepszy kryminał retro podczas Festiwalu Kryminalny Magiel w Gostyniu. Objęliśmy wydarzenie naszym patronatem.

 „W Gostyniu, podczas festiwalu Retrokryminału okazało się, że „Śmierci ulotny woal” jest najlepszym kryminałem retro 2022 roku” – napisał Ryszard Ćwirlej w mediach społecznościowych.

Zwycięska powieść rozgrywa się w 1930 roku w Poznaniu. Podczas seansu spirytystycznego przywołana zza światów postać pułkownika Hermana von Zanthiera wieszczy śmierć jednego z uczestników spotkania. Można by było uznać to za żart, gdyby nie fakt, że niedługo później, wskazany przez ducha, wicekonsul Albrecht von Pieskow znika bez śladu. Czy przepowiednia się spełniła czy powodów absencji należy szukać gdzie indziej? Jeśli jest w Poznaniu ktoś, kto może rozwiązać tę zagadkę, to jest nim bez wątpienia komisarz Antoni Fischer. Tymczasem szef złodziejskiej szajki, Tolek Grubiński, przyjmuje zlecenie, które wymaga od niego opuszczenia kraju i wizyty w Stettinie. Sejf, do którego ma się dostać znajduje się w miejscu, do którego włamać się niełatwo. Waga tego zadania jest jednak spora, a ryzyko warte podjęcia.

Ryszard Ćwirlej pogratulował też kolegom po piórze, którzy wraz z nim znaleźli się na podium. Jury doceniło bowiem również Tomasza Duszyńskiego za powieść „Fenomen z Warszawy” oraz Krzysztofa Beśkę za książkę „Szpiedzy i Sufrażystki”. Tomasz Duszyński skomentował wynik na Facebooku: „Fenomen z Warszawy nagrodzony na Festiwalu Kryminału Retro Kryminalny Magiel . Czwarta parabelka [nagroda festiwalu- red.] dołączyła do kolekcji. Bardzo dziękuję. Cieszę się, że po Glatz i warszawskie retro podoba się Jury i Czytelnikom”.

Wyróżnienie Komendant Szkoły Policyjnej w Pile za „utwór o wyjątkowych walorach promujących służbę policyjną, jej historię, zasady i wartości” otrzymał Piotr Bojarski, autor powieści „Mora”.

Była to już IV edycja Festiwalu, promującego historyczną powieść kryminalną i kryminał retro. Wydarzenie odbywało się pod naszym patronatem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: