artykuł

Dmitrij Głuchowski skazany na kolonię karną | Za krytykę rosyjskiej agresji na Ukrainę

Moskiewski sąd skazał pisarza Dmitrija Głuchowskiego na 8 lat kolonii karnej za „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości” dotyczących rosyjskiej agresji w Ukrainie.

Dmitrij Głuchowski

fot. Michael Förtsch // Zufallsfaktor / Wikimedia Commons

Jak informuje niezależny portal Mediazona, sprawa przeciwko Głuchowskiemu, autorowi m.in. bestselerowego postapokaliptycznego cyklu „Metro” (w Polsce wydawanego pod nazwiskiem autora zapisanym w angielskiej transliteracji Dmitry Glukhovsky), została wszczęta z powodu postów na Instagramie i rosyjskim kanale Telegram. Chodziło przede wszystkim o post „WOJNA Z ROSJĄ”, opublikowanym 6 kwietnia 2022 r.

Głuchowski pisał wtedy: „Putin dostaje to, czego chce: kraj w zawieszeniu, którym może rządzić, póki stoi na nogach. Owszem, będzie to kraj biedny i zacofany, lecz jego obywatele będą niemi i posłuszni, i nijak nie zdołają porównywać swojego krótkiego i nieszczęśliwego żywota z życiem ludzi w innych krajach, bo to zaczarowane królestwo (царство) zostanie niezawodnie odcięte od całego świata. A fakt, że po jego śmierci taki kraj czeka niechybny upadek, już zdaje się do nie martwić. Putin wygra wojnę przeciw Rosji, nawet jeśli przegra wojnę z Ukrainą”.

Przeciw pisarzowi zeznawała m.in. pracownica propagandowej agencji informacyjnej NewsFront, Julia Łozanowa i redaktor serwisu Rupor Moskwy i centrum analitycznego zajmującego się kwestiami bezpieczeństwa ANO, Iwan Klimow.

Wyrok zapadł zaocznie – Głuchowski opuścił wcześniej Rosję, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło go na federalnej liście poszukiwanych. Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości uznało pisarza za „zagranicznego agenta”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: