artykuł

„Czerwone jezioro” Julii Łapińskiej Kryminalnym Debiutem Roku 2022 | „Konfrontacja z przeszłością”

Czerwone jezioro” Julii Łapińskiej otrzymało nagrodę za Kryminalny Debiut Roku 2022. W laudacji Ryszard Ćwirlej mówił: „Łapińska zmusza nas do konfrontacji… Z naszą wspólną przeszłością, z naszymi wyobrażeniami o historii, z sobą”.

To już druga edycja nagrody. W zeszłym roku, podczas pierwszej edycji konkursu, nagrodę otrzymał Grzegorz Dziedzic za powieść „Żadnych bogów, żadnych panów”. W tym roku w finale znalazły się powieści „Kraina złotych kłamstw” Anny Górnej (Czwarta Strona), „Zły pasterz” Michała Wierzby (Wydawnictwo Muza) i „Czerwone jezioro” Julii Łapińskiej (Wydawnictwo Agora).

Przeczytaj także:

Zwycięzcą okazała się ta ostatnia książka. W laudacji, wygłoszonej przez przewodniczącego jury, Ryszarda Ćwirleja czytamy: „Co się zdarzy, jeżeli znajdziesz się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie? Proste zlecenie może się wtedy przekształcić w skomplikowaną kryminalną łamigłówkę, w której trzeba się będzie zmierzyć ze swoją przeszłością, zadać niewygodne pytania, odkryć pilnie strzeżone tajemnice i poznać cenę prawdy. Kryminał 'Czerwone jezioro’ Juli Łapińskiej to połącznie zgrabnie skomponowanej intrygi, pogłębionego rysunku psychologicznego postaci, nieoczywistych relacji między kierującymi się różnorodnymi motywacji bohaterów, którzy zostali osadzeni w znaczącym dla współczesnej geopolityki miejscu. Mało jest przestrzeni nieistniejących, nieobecnych w świadomości społecznej, będących białą plamą na mapie Polski. Takim z pewnością do początku lat 90. pozostawało Borne Sulinowo, siedziba wojsk radzieckich. Łapińska postanowiła wypełnić tę białą plamę blisko sześciuset stronicową opowieścią, w której przeszłość wkrada się niepostrzeżenie w teraźniejszość, a postaci utrwalone na taśmie fotograficznej przerywają milczenie i zaczynają zdradzać kolejne, głęboko skrywane sekrety” – mówił Ćwirlej.

Dodawał, że Łapińska nie napisała zwykłego kryminału. Zrobiła coś więcej. „W morderczą intrygę wplątała figurę homo sovieticus, pokazując jak ujawniał się on zarówno w okresie PRL-u, ale jak przetrwał w niektórych spośród nas przez ostatnie trzy dekady. Autorka obnaża mechanizmy władzy, manipulacji, przymykania oczu na zło w imię poprawy swojego losu, żądzy i nieliczenia się z nikim i z niczym, w imię osiągnięcia własnej korzyści, a czasem po prostu banalnie zwykłej, okrutnie powszechnej chęci upokorzenia innych” – uzasadniał werdykt przewodniczący jury.

Jak przekonywał „Czerwone jezioro’ nie jest lekturą lekką, nie jest powieścią, którą zabiera się na plażę czy do pociągu. Tej książki nie da się bowiem pochłonąć na raz. „Co jakiś czas trzeba ją odłożyć, przetrawić, pomyśleć. Łapińska zmusza nas do konfrontacji… Z naszą wspólną przeszłością, z naszymi wyobrażeniami o historii, z sobą…” – mówił Ryszard Ćwirlej.

Organizatorami konkursu są: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury. Partner: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zobacz także:

Źródło: FB/Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: