artykuł

Statuetka Nagrody Bookera ma imię | Od teraz to Iris

Statuetka, wręczana laureatom Nagrody Bookera ma imię. Od teraz to Iris. Wśród poddanych pod głosowanie propozycji była też „Janina” ― na cześć projektanta statuetki Jana Pieńkowskiego.

Statuetka zaprojektowana przez Jana Pieńkowskiego, grafika: zupelnoeinnaopowiesc.com

Konkurs na imię dla statuetki ogłoszony został na początku tego roku. Charakterystyczna statuetka została zaprojektowana przez znanego ilustratora książek dla dzieci, polsko-brytyjskiego artystę Jana Pieńkowskiego, na pierwszą ceremonię wręczenia Nagrody Bookera w 1969 roku, ale już w latach 70. wyszła z użycia. Po śmierci Pieńkowskiego w zeszłym roku, kapituła nagrody zdecydowała się od 2022 roku przywrócić trofeum, które odtąd będzie wręczone zdobywcom nagród.

Na propozycję imienia dla statuetki wpłynęło prawie 800 propozycji. Jurorzy, wśród których znaleźli się zeszłoroczny laureat Bookera Shehan Karunatilaka, wydawca i krytyk Margaret Busby Gabriel Schenk, wnuk PH Newby, zdobywcy pierwszej Nagrody Bookera oraz David Walser, partner Jana Pieńkowskiego, a także dyrektorka Fundacji Booker Prize, Gaby Wood wybrali krótką listę.

Wśród nominowanych imion znalazły się Bernie, Beryl, Iris, Minerva, Janina (żeńska wersja imienia Pieńkowskiego) i Calliope, na które następnie głosowały tysiące czytelników z całego świata. Ostatecznie zwyciężyła… Bernie, które to imię uczcić miało m.in. Bernardine Evaristo, pierwszą czarnoskórą zdobywczynię tej nagrody za książkę „Dziewczyna, kobieta, inna”. Sama Evaristo uznała jednak, że ​​właściwsze byłoby oddanie hołdu którejś z wielkich pisarek z przeszłości Nagrody Bookera.

I tak wybrano ostatecznie imię Iris, które odnosi się do Iris Murdoch, zdobywczyni nagrodę Bookera w 1978 roku i nominowanej do tego wyróżnienia aż siedem razy. 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: