Tylko jeszcze przez trzy dni można zagłosować na imię dla statuetki wręczanej laureatom prestiżowej Booker Prize. Wśród propozycji jest i „Janina” na cześć projektanta statuetki Jana Pieńkowskiego.

Konkurs na imię dla statuetki ogłoszony został na początku tego roku. Charakterystyczna statuetka została zaprojektowana przez znanego ilustratora książek dla dzieci, Jana Pieńkowskiego, na pierwszą ceremonię wręczenia Nagrody Bookera w 1969 roku, ale w latach 70. wyszła z użycia. Po śmierci Pieńkowskiego w zeszłym roku, kapituła nagrody zdecydowała się od 2022 roku przywrócić trofeum, które odtąd będzie wręczone te przyszłym zdobywcom nagród.
Na propozycję imienia dla statuetki wpłynęło prawie 800 propozycji. Jurorzy, wśród których znaleźli się zeszłoroczny laureat Bookera Shehan Karunatilaka, wydawca i krytyk Margaret Busby Gabriel Schenk, wnuk PH Newby, zdobywcy pierwszej Nagrody Bookera oraz David Walser, partner zmarłego Jana Pieńkowskiego, a także dyrektorka Fundacji Booker Prize, Gaby Wood wybrali krótką listę. Znalazły się na niej:
Beryl – na cześć nieżyjącej już Beryl Bainbridge, legendy Booker Prize, która była nominowana do tej nagrody pięć razy, ale nigdy nie wygrała,
Iris – na cześć zdobywczyni Bookera w 1978 roku Iris Murdoch, która była nominowana do nagrody siedmiokrotnie. Iris była także grecką posłanniczką bogów,
Minerva – na cześć rzymskiej bogini poezji, mądrości i sztuki,
Calliope – na cześć greckiej muzy elokwencji i poezji,
Bernie – na cześć Bernice Rubens, pierwszej kobiety, która zdobyła Bookera (1970) i Bernardine Evaristo, pierwszej czarnoskórej kobiety, która zdobyła tę nagrodę (2019),
Janina – to – jak czytamy na stronie Booker Prize – polskie imię oznaczające „Bóg jest łaskawy” oraz żeńska wersja imienia Jan, od imienia Jana Pieńkowskiego, urodzonego w Polsce projektanta trofeum.
Wygra nazwa, która otrzyma najwięcej głosów oddanych za pośrednictwem formularza. Głosowanie kończy się w poniedziałek 20 lutego. Wynik poznamy tydzień później.