artykuł

Antologia współczesnego polskiego horroru wydana w Czechach | „Polské noční můry”

W Czechach ukazała się antologia opowiadań współczesnych polskich autorów piszących prozę w gatunku szeroko pojętego horroru. Tytuł to „Polské noční můry” czyli „Polskie koszmary”.

Wydawcą tomu jest oficyna Golden Dog, która już wcześniej prezentowała czeskim czytelnikom polski horror w książce „Městečko” (Miasteczko) Roberta Cichowlasa i Łukasza Radeckiego. Tym razem – jak czytamy na stronie wydawcy – zdecydowano się na przekrój polskiej grozy z ostatnich lat, by pokazać różnorodność polskiego horroru, tak pod względem podejścia do gatunku, jak i stylu. 

„Polské noční můry” to 17 opowiadań 17 autorów, które „powinny wystarczyć, aby dać Wam wyobrażenie o polskim horrorze”. Opowiadania zostały wybrane i przetłumaczone przez Honzę Vojtíška.

W książce znalazły się opowiadania Agnieszki Biskup, Roberta Cichowlasa, Magdaleny Marii Kałużyńskiej, Tomasza Czarnego, Sylwii Błach, Wojciecha Guni, Karoliny Kaczkowskiej, Macieja Szymczaka, Dagmary Adwentowskiej, Dawida Kaina, Anny Musiałowicz, Roberta Ziębińskiego, Agnieszki Kwiatkowskiej, Tomasza Siwca, Carli Mori, Michała Stonawskiego i Łukasza Radeckiego.

„Ha, i dotarł to mnie autorski egzemplarz czeskiej antologii polskiego horroru, opracowanej i przetłumaczonej przez Honzę Vojtiška, który jest chyba największym wielbicielem polskiej fantastyki grozy w tej części Europy” – pisze na Facebooku jeden z autorów, Wojciech Gunia, którego twórczość w tomie prezentuje opowiadanie „Ojciec” z książki „Powrót”.

Dagmara Adwentowska dodaje: „Polskie koszmary – antologia polskich autorów grozy od Nakladatelství Golden Dog już u mnie. Pięknie wygląda i pięknie pachnie – nową książką. „Ulomek”, czyli „Odłamek” to moje pierwsze tłumaczenie na język obcy od bardzoooo dawna”.

Cieszy się też Anna Musiałowicz: „Znającym język czeski życzę wyśmienitej zabawy (oczywiście pełnej grozy) przy lekturze antologii”.

Jak pisze wydawca, antologia ujawnia zróżnicowaną paletę podejścia do gatunku. „Tajemnicze historie, niepokojące spotkania z paranormalnymi zjawiskami, dramaty psychologiczne, słowiański horror, klimatyczne wątki pogrążające się w najczarniejszej i najgłębszej ciemności lub wręcz przeciwnie, wznoszące się na kosmiczne wyżyny”. 

________________

An anthology of short stories by contemporary Polish authors writing prose in the broad horror genre has been published in the Czech Republic. The title is „Polské noční můry” or „Polish Nightmares.”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: