In Memoriam

Zmarł Leonard Pietraszak | Aktor miał 86 lat

Zmarł Leonard Pietraszak. Aktor znany m.in. z „Czterdziestolatka”, „Vabanku” i „Kingsajzu” miał 86 lat.

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 w Bydgoszczy. Był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Dzieciństwo spędził w Bydgoszczy, był absolwentem miejscowego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Po zakończeniu liceum był instruktorem ds. prenumeraty prasy zakładowej w bydgoskim Ruchu.

Jak aktor debiutował 19 czerwca 1959 w teatrze, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W latach 1960–1965 był aktorem teatrów w Poznaniu, w tym Teatru Polskiego. Następnie występował w teatrach warszawskich: w latach 1965–1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, a w latach 1977–2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych: wystąpił jako Krzysztof Dowgird w serialu „Czarne chmury” oraz jako doktor Karol Stelmach, przyjaciel głównego bohatera – inż. Stefana Karwowskiego w „Czterdziestolatku”.

Widzieliśmy go także m.in. w „Stawce większej niż życie”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Karierze Nikodema Dyzmy”, „Królowej Bonie”, „Dantonie” czy „Złocie dezerterów”.

Aktor zmarł 1 lutego w wieku miał 86 lat.

Cover photo: Fryta 73/Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: