artykuł wydarzenia

Damon Galgut zdobywcą Booker Prize 2021 | Za powieść „The Promise”

Damon Galgut został w tym roku zdobywcą prestiżowej Booker Prize. Jury doceniło jego powieść „The Promise”.

W przypadku Galguta, pisarza z RPA, sprawdza się powiedzenie „do trzech razy sztuka”. Był już bowiem nominowany do Bookera 2003 i 2010 roku, by w końcu ja zdobyć.

Zwycięzcę ogłosiła Maya Jasanoff, przewodnicząca tegorocznego jury, podczas ceremonii transmitowanej na żywo przez BBC do wielomilionowej publiczności na całym świecie.

„The Promise” to dziewiąta powieść pisarza i pierwsza od siedmiu lat. Jego debiut ukazał się, gdy autor miał zaledwie siedemnaście lat. Akcja nagrodzonej ksiązki rozgrywa się w Republice Południowej Afryki podczas wychodzenia tego kraju z polityki apartheidu. Autor bada w niej wzajemne relacje między członkami malejącej białej rodziny widzianej przez pryzmat powtarzających się sekwencyjnie czterech pogrzebów.

Pozostali autorzy nominowani w tym roku do nagrody to:

  • Anuk Arudpragasam za „A Passage North”
  • Patricia Lockwood za „No One Is Talking About This”
  • Nadifa Mohamed za „The Fortune Men”
  • Richard Powers za „Bewilderment”
  • Maggie Shipstead za „Great Circle”

Książki, które walczyły o to prestiżowe wyróżnienie, zostały wybrane spośród 158 powieści opublikowanych w Wielkiej Brytanii lub Irlandii od 1 października 2020 r. do 30 września 2021 r. We wcześniejszych latach Bookera zdobywali m.in. Douglas Stuart za „Shuggie Bain” oraz ex aequo Margaret Atwood za „Testamenty” i Bernardine Evaristo za „Dziewczyna, kobieta, inna”.

Przeczytaj także:

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: