książki

Gry pozorów | Kathryn Croft, Nie ten mąż

Czasem wystarczy niewinny żart, by to co wydawało się stabilne i pewne, posypało się jak domek z kart – o powieści „Nie ten mąż” Kathryn Croft pisze Przemysław Poznański.

„Skąd mamy wiedzieć, do czego jesteśmy zdolni, dopóki nie zostaniemy doprowadzeni do ostateczności?” – pyta w pewnym momencie jeden z bohaterów powieści. I można tym zdaniem podsumować cały thriller Croft. Książka opowiada bowiem o ludziach, którzy żyją w relacjach opartych na grze pozorów, na kłamstwie, na niedopowiedzeniach. Często nie wiedzą o tym, a jeśli wiedzą, to i tak wolą pozostawać w układzie, który dla nich po prostu jest wygodny, nawet jeśli daleki od niegdysiejszych oczekiwań. Dopiero sytuacja ekstremalna, w jakiej się znajdą, sprawi, że poznają wreszcie i siebie, i bliskich, a przede wszystkim prawdę o istniejących między nimi relacjach.

Do tej sytuacji ekstremalnej, do zdarzeń, w których pojawi się i tajemnicze zniknięcie, i śmierć, czasem doprowadzić może drobiazg, przypadkowe, niewinne poruszenie jednego klocka domina. W przypadku powieści „Nie ten mąż” takim bodźcem staje się jedna noc, pozbawiona podtekstów zabawa w zamianę partnerów, która okazuje się jednak brzemienna w skutki. W ciągu kilku godzin na jaw wychodzą sprawy, które nie powinny ujrzeć światła dziennego, wydarza się to, co wydarzyć się nie miało prawa. Pojawią się tłumione od dawna emocje.          

Przeczytaj także:

Bohaterkami powieści Kathyn Croft są Abby i jej mąż Rob oraz Sienna i jej mąż Greg. Pary dopiero się poznały, ale szybko obdarzyły się zaufaniem i przyjaźnią. Obie wydają się zresztą idealne, choć oczywiście borykają się z drobnymi problemami: teściowa Abby jej nie toleruje, uważając, że jej syn zasłużył na lepszą partię. Mąż Sienny z kolei dzieli czas między nią a syna z pierwszego małżeństwa, który zdaje się zresztą nie przepadać za macochą. Problemy te nie wydają się jednak na tyle wielkie, by zagrażać związkom. A jednak tuż po feralnej nocy, w czasie której Sienna zaproponuje pewną grę, Greg znika bez śladu. I szybko okazuje się, że to Abby widziała go jako ostatnia. Niedawna przyjaźń grzęźnie nagle w bagnie wzajemnych podejrzeń i pretensji. Co się wydarzyło? I Abby, i Sienna – choć kierowane innymi przesłankami – nie odpuszczą, póki nie poznają całej prawdy.

Croft buduje w swoim thrillerze psychologicznym napięcie oparte głównie na pogłębiającej się utracie zaufania – wśród nowych przyjaciół, ale i wśród partnerów i członków rodzin. Szybko okazuje się, że każdy z bohaterów nosi w sobie tajemnice – nie tylko te związane z ową feralną nocą, ale i te z przeszłości. Te, które nazwać by można niezałatwionymi sprawami, wychodzącymi na wierzch i odzywającymi się czy to jako wyrzuty sumienia, czy jako świadomość, że być może dokonało się kiedyś niewłaściwych wyborów.

Przeczytaj także:

Cokolwiek przydarzy się bohaterom, obnaży grę pozorów, w jakiej tkwią. W jednej chwili każdy staje się podejrzanym o to, że mógł stać za zniknięciem Grega. I sam Greg, w miarę jak śledztwo w jego sprawie – i to policyjne, i to prywatne – posuwa się do przodu, też okazuje się mieć bardziej skomplikowaną przeszłość niż mogłoby się wydawać.

Croft myli tropy, podsuwając motywy sugerujące winę raz tego, raz innego bohatera, dozując wiedzę o nich na tyle, byśmy dopiero na samym końcu poznali całą prawdę. Wszak będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy opadną wszystkie maski i znikną wszelkie tak skrupulatnie pielęgnowane pozory.

„Nie ten mąż” jest dokładnie tym, czego spodziewamy się po thrillerach psychologicznych – daje nam bowiem niejednoznaczne portrety bohaterów, którzy z początku wydają się przeciętnymi, może nawet nieco nudnymi obywatelami swoich lokalnych społeczności, by z czasem obnażyć całe spektrum głęboko chowanych emocji. Emocji, które wydobyte na wierzch doprowadzić mogą nawet do zbrodni.

Kathryn Croft, Nie ten mąż (The Other Husband)
Przełożyła Ewa Kleszcz
Wydawnictwo Słowne, Warszawa, 27 października 2021
ISBN: 9788382510454

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: