artykuł

Teksty Tokarczuk, Glück, Pamuka, Ishiguro w kosmosie | Lecą w stronę Jowisza

„W całej naszej historii staraliśmy się poznać, kim jesteśmy, skąd i dokąd idziemy” – brzmi początek tekstu Olgi Tokarczuk, wygrawerowany na tabliczce, która leci rakietą Lucy w stronę pasa planetoid znajdujących się między orbitami Marsa a Jowisza. W kosmos lecą też myśli m.in. Orhana Pamuka, Louise Glück, Kazuo Ishiguro, a także Alberta Einsteina, Martina Luthera Kinga czy Beatlesów.

Fot. NASA/SwRI/LM

Jak zaznacza w komunikacie NASA, tabliczka z przesłaniem nie jest przeznaczona dla nieznanych kosmitów, ale dla naszych własnych potomków. Po zakończeniu 12-letniej misji statek kosmiczny Lucy pozostanie na stabilnej orbicie – podróżując między Ziemią a tzw. planetoidami trojańskimi, krążącymi po orbitach bardzo podobnych do orbity Jowisza, przez setki tysięcy lat.

Główną misją Lucy jest zbadanie planetoid, które, jak zakładają naukowcy, są pozostałościami pierwotnego materiału, który utworzył planety zewnętrzne. Misja pozwoli więc pogłębić nasza wiedzę o pochodzeniu planet i powstawaniu Układu Słonecznego.

Przeczytaj także:

Rakieta zawiera też jednak kapsułę czasu – tabliczkę z wygrawerowanymi tekstami, które chcielibyśmy jako ludzkość przekazać potomnym, o ile odnajdą kiedyś sondę. “W całej naszej historii staraliśmy się poznać kim jesteśmy, skąd i dokąd idziemy. Jednak wszystko widzieliśmy osobno i nie umieliśmy dostrzec współzależności i powszechności wielopoziomowych skomplikowanych związków. Dziś wiemy, że „osobno” jest złudzeniem, bo przecież jesteśmy okruchem czasu, cząstką przestrzeni, zaledwie akordem w nieskończenie wielkim koncercie. Wiedza, która nie potrafi łączyć ze sobą różnych faktów jest nic nie warta” – przeczytają wówczas jej znalazcy na tabliczce słowa polskiej noblistki. Są one umieszczone po polsku, bowiem wszystkie teksty umieszczone zostały w językach oryginalnych. 

Przeczytaj także:

Oprócz słów Tokarczuk – której nazwiskiem nazwano też wcześniej odkrytą przez Polaków planetoidę 555468 – w kosmos lecą też utrwalone w metalu m.in. słowa noblisty Kazuo Ishiguro, amerykańskiego pety Billy’ego Collinsa, poetki Rity Dove, zeszłorocznej noblistki Louise Glück, Amandyy Gorman, autorki choćby inauguracyjnego wiersza wygłoszonego podczas zaprzysiężenia prezydenta Joe Bidena, Juana Felipe Herrery, tureckiego noblisty Orhana Pamuka, Charlesa Simica,  Davy Sobel, Beatlesów i Yoko Ono oraz Joya Harjo, poety i rdzennego Amerykanina, a także Alberta Einsteina, Martina Luthera Kinga Jr., Briana Maya – muzyka i astrofizyka i atronoma Carla Sagana.

Przeczytaj także:

%d bloggers like this: