artykuł wydarzenia

Kateryna Babkina z Angelusem, Kamila Janiak z Silesiusem | Ryszard Krynicki nagrodzony za całokształt

Kateryna Babkina otrzymała tegoroczną Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za książkę „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, a Kamila Janiak Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za tom „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”. Silesiusa za całokształt otrzymał Ryszard Krynicki.

Kamila Janiak, Ryszard Krynicki i Kateryna Babkina, grafika na podstawie kadrów z relacji online

Angelusa wręczono po raz szesnasty. „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” to seria opowiadań ułożonych w jedną historię pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku niepodległości Ukrainy i pozostają przyjaciółmi na całe życie. Książkę tłumaczył na język polski Bohdan Zadura, który również otrzymał nagrodę. Sam Zadura to też znakomity poeta, nagrodzony w poprzednich latach aż dwukrotnie Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius.

Kateryna Babkina, Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek, przekład Bohdan Zadura, Warsztaty Kultury w Lublinie

Kateryna Babkina (ur. 1985 w Iwano-Frankowsku) to ukraińska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menedżerka kultury. Jej twórczość tłumaczona jest na angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, szwedzki, rumuński, rosyjski i hebrajski.  

Angelus to nagroda literacka ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub na polski przetłumaczonej. Przypaść może pisarzowi z Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

Angelus dla Babkiny to czwarty w historii nagrody przypadek, kiedy trafia ona do autorki bądź autora z Ukrainy. Zwyciężczyni Angelusa otrzymała nagrodę finansową w wysokości 150 tys. zł., z kolei autor przekładu nagrodę w wysokości 40 tys. zł.

Angelus to również Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej, przyznawana w plebiscycie internetowym przez czytelników. W tym roku – tak jak jury – nagrodzili oni książkę „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”.

Kamila Janiak, Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie, WBPiCAK w Poznaniu

W tegorocznej, szóstej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zwycieżyła z kolei Kamila Janiak. Jury doceniło jej tom „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”. Nagrodzie za książkę roku towarzyszy wyróżnienie finansowe w wysokości 50 tys. zł. Z kolei za najlepszy debiut 2020 roku jury Silesiusa uznało książkę Aleksandra Trojanowskiego „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”. Silesiusa za całokształt twórczości otrzymał Ryszard Krynicki. Nagroda wiąże się z kwotą 100 tys. zł, a poeta zadeklarował, że część nagrody przekaże na rzecz uchodźców.

Krynicki urodził się w 1943 roku, zaliczany jest do poetów Nowej Fali. Jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, w 2008 otrzymał Nagrodę Poetycką „Kamień” podczas Lubelskiego Festiwalu „Miasto Poezji”, był też za ten tom nominowany do Nagrody Literackiej Nike, w 2015 roku został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. W 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za przekład książki „Psalm i inne wiersze” Paula Celana.

%d bloggers like this: