artykuł

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021 | Za badanie kolonializmu i losu uchodźców

Abdulrazak Gurnah został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Uhonorowano go „za bezkompromisową i pełną współczucia penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w czeluści między kulturami i kontynentami”.

Abdulrazak Gurnah, grafika na podstawie fot. PalFest/Wikimedia Commons

Urodzony w 1948 roku Abdulrazak Gurnah to pisarz tanzański. Urodził się na Zanzibarze. W 1968 przybył jednak jako uchodźca do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia. I już na Wyspach pozostał. Dopiero w 1984 roku mógł wrócić na Zanzibar, by zobaczyć się z ojcem na krótko przed jego śmiercią.

Do czasu przejścia na emeryturę Gurnah był profesorem literatury angielskiej i postkolonialnej na Uniwersytecie Kent w Canterbury, a w swojej pracy naukowej skupiał się głównie na pisarzach takich jak Wole Soyinka, Ngũgĩ wa Thiong’o i Salman Rushdie. Nadzorował też projekty badawcze dotyczące pisarstwa m.in. V.S. Naipaula, G. V. Desaniego, Anthony’ego Burgessa, Josepha Conrada, George’a Lamminga i Jamaiki Kincaid. Zajmował się kolonializmem, zwłaszcza w odniesieniu do Afryki, Karaibów i Indii.

Wydał między innymi powieści „Memory of Departure” (1987), „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990), Paradiise (krótka lista Bookera, 1994), „Admitring Silence” (1966), „By the Sea” (długa lista Bookera, 2001), „Desertion” (2005) i „The Las Gift” (2011). W swoich utworach porusza kwestie emigracji, znane z własnego doświadczenia.

Za to właśnie otrzymał nagrodę. Jak uzasadniał sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm, pisarza uhonorowano za „bezkompromisową i pełną współczucia penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w czeluści między kulturami i kontynentami”.

Malm, dzwoniąc z informacją o nagrodzie, „złapał” pisarza w kuchni. Ich rozmowa dotyczyła także ustalenia kwestii „technicznych”. W tym roku bowiem, podobnie jak w ubiegłym, ze względu na pandemię COVID-19, nie będzie uroczystej gali wręczania medali noblowskich – laureaci odbiorą je podczas transmisji online w swoich krajach. Zeszłoroczna laureatka, Louise Glück, przyjęła medal w swoim ogródku, w Bostonie.  

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading