artykuł

Louise Glück odebrała literackiego Nobla | Ceremonia odbyła się online

Nie w Sztokholmie, a we własnym ogrodzie odebrała swój noblowski medal tegoroczna laureatka nagrody w dziedzinie literatury Louise Glück. Z powodu pandemii z laureatami łączono się online i obierali oni medale nie z rąk króla Karola XVI Gustawa, ale od upoważnionych osób.

Loiuse Glück odbiera nagrodę Nobla w swoim ogrodzie w Bostonie, fot. kadr z relacji online na kanale Nobel Prize

Ceremonia została odwołana po raz pierwszy od 1944 roku. Tym razem była to telewizyjna relacja na żywo z ratusza w Sztokholmie. Zwykle wręczający medale noblowskie król Szwecji Karol XVI Gustaw tym razem pogratulował laureatom w przesłaniu zrealizowanym w pałacu królewskim. Tegoroczni zdobywcy Nobla odbierali medale i dyplomy w miejscach, w których przebywali – czasem nawet we własnych ogródkach. Wagi wydarzeniu nie odebrał nawet fakt, że niektórzy z nich woleli zrezygnowali z wieczorowego stroju.

Louise Glück odebrała nagrodę także w swoim ogrodzie w Bostonie.

W przemówieniu noblowskim prof. Anders Olsson, członek Akademii szwedzkiej mówił: „Z perspektywy czasu wszystko nabiera nowego znaczenia. W utworze „Wierna i cnotliwa noc” amerykańskiej poetki Louise Glück z 2014 roku znajduje się wiersz zatytułowany „Posłowie”, nie na końcu książki, ale w środku. Wiersz jest przerwą, w której osoba mówiąca zatrzymuje się, aby ponownie przeczytać to, co napisała. Mówca to stary malarz, który doszedł do punktu krytycznego, w którym jego pędzel zastyga w otaczającym chaosie i musi zmierzyć się z wiarą w indywidualny los. Opowiada o „wzniosłej samotności” filozofa Immanuela Kanta podczas jego wędrówek po mostach w Królewcu. Okazuje się, że Louise Glück urodziła się tego samego dnia, co Kant, 22 kwietnia, a tematy Kanta są także jej tematami: obejmują wzniosłe, nasze uwięzienie w percepcji i trudności w uchwyceniu rzeczywistości”.

W wierszach Louise Glück powracają motywy dzieciństwa i napiętych relacji z rodzicami i rodzeństwem, ale poetka przemawia także przez postaci mityczne, takie jak Dydona, Persefona czy Eurydyka. „To maski przekształcające prywatność, intymność w coś tyle uniwersalnego, ile niejednoznacznego” – mówił prof. Olsson.

Glück otrzymała wyróżnienie za „niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni uniwersalnym istnienie jednostki”.

Amerykańska poetka Louise Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku. Jest profesorem języka angielskiego na Uniwersytecie Yale w New Haven w Connecticut. Zadebiutowała w 1968 roku tomem „Firstborn” i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. Otrzymała kilka prestiżowych nagród, między innymi Pulitzera (1993) i National Book Award (2014). W 2004 roku, w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku, Glück opublikowała obszerny wiersz zatytułowany „Październik”. Podzielony na sześć części nawiązuje do starożytnego greckiego mitu, pozwalającego zgłębić aspekty traumy i cierpienia.

%d bloggers like this: