In Memoriam

Nie żyje Olympia Dukakis | Aktorka, laureatka Oscara miała 89 lat

1 maja zmarła Olympia Dukakis, aktorka znana m.in. z filmów „Stalowe magnolie”, „Cloudburst” czy „Jej wysokość Afrodyta”, laureatka Oscara za rolę w filmie „Wpływ księżyca”. Miała 89 lat.

Olympia Dukakis, fot. na podstawie Canadian Film Centre/Wikimedia Commons, grafika: Showmeshow

Jej rodzicami byli greccy imigranci. Jej kuzynem jest Michael Dukakis, były gubernator Massachusetts, który był kandydatem Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach w 1988 roku.

Znana jest przede wszystkim z takich filmów jak „Wpływ księżyca” (1987), za który nagrodzona została Nagrodą Akademii w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, „Stalowe magnolie” (1989), „I kto to mówi” (1989) oraz „Symfonia życia” (1995).

Zagrała także m.in. w „Życzeniu śmierci” (1974), „Pracującej dziewczynie” (1988), „Nagiej broni 33 i 1/3” Ostatecznej zniewadze” (1994) i „Cloudburst” (2011) oraz w licznych serialach, w tym w roli Anny Madrigal we wszystkich odsłonach „Miejskich opowieści” („Miejskie opowieści”, „Więcej miejskich opowieści”, „Dalsze miejskie opowieści”), realizowanych z przerwami od 1993 do 2001 roku oraz ich kontynuacji, wyprodukowanej przez Neflix „Opowieści z San Francisco”. Serial opowiada o grupie wyrzutków, w tym osób LGBT+, mieszkających pod jednym dachem w domu będącym własnością Madrigal. To adaptacje książek Armisteada Maupina „Tales of the City”. Sama Dukakis czynnie wspierała prawa kobiet  i osób LGBT+.

%d