artykuł

Proza Édouarda Louisa zostanie zekranizowana | Scenariusz pisze James Ivory

Dwie powieści Édouarda Louisa, w tym wydany w Polsce „Koniec z Eddym”, zostaną zekranizowane jako serial. Za scenariusz odpowiada legendarny James Ivory.

Édouard Louise podczas wizyty w Polsce, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Louis to młody, ale już ceniony francuski pisarz, nominowany do Nagrody Goncourtów autor takich powieści jak „Historia przemocy” (Pauza 2018), „Koniec z Eddym” (Pauza 2019) czy „Qui a tué mon père”. To na podstawie tych dwóch ostatnich powstanie serial, który – jak zaznacza pisarz na swoim Instagramie będzie serialem amerykańskim, co może oznaczać przeniesienie akcji z Francji do Stanów Zjednoczonych.

Miłośników prozy Loiusa ucieszy fakt, że za scenariusz serialu, który dostępny będzie na platformie Netflix, odpowiedzialny jest sam James Ivory, autor scenariusza do filmu „Tamte dni, tamte nice” według prozy André Acimana, ale także wybitny reżyswer, autor takich filmów jak „Pokój z widokiem”, „Powrót do Howards End”, „Picasso – twórca i niszczyciel” czy „Okruchy dnia”.

„Koniec z Eddym” to debiut Louisa, opowiadający o jego życiu – chłopaka ze skrajnie ubogiej rodziny mieszkającej w małej miejscowości na północy Francji. Podczas pobytu w Warszawie w 2018 roku pisarz tak mówił o tej pierwszym odbiorze książki u wydawców: – Mało kto uwierzył w to, że taki świat istnieje. Nie mieściło mi się w głowie, że można być tak głupim, by twierdzić, że to, co znam z autopsji, co przeżyłem, nie istnieje. W końcu jednak zrozumiałem, że wydawcy paryscy żyją odcięci od rzeczywistości, nie wiedzą, że bieda jest faktem. To tym bardziej zmotywowało mnie do opowiedzenia mojej historii – tłumaczył.

Istotnym wątkiem powieści pisarza jest odkrywanie przez bohatera swojej tożsamości seksualnej. Na każdym kroku czuje on odrzucenie z powodu swojej odmienności, doznaje przemocy i upokorzenia od środowiska, które nie toleruje „pedałów”. Homoseksualizm stał się w tej sytuacji motorem do ucieczki, opuszczenia miasteczka. Powieść odniosła sukces – dla pisarza niespodziewany. On sam sądził, że uda mu się sprzedaż co najwyżej 800 egzemplarzy, tymczasem rozeszło się aż 300 tysięcy, a książka doczekała się 25 tłumaczeń.

%d bloggers like this: