artykuł

Nie żyje Jiři Menzel | Czeski reżyser zmarł w wieku 82 lat

W wieku 82 lat zmarł Jiři Menzel, czeski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, nagrodzony Oscarem za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Artysta zmarł w sobotę, 5 września, w niedzielę informację o tym smutnym wydarzeniu umieściła w mediach społecznościowych żona reżysera Olga Menzelová.

„Jiřinko, nasz ukochany, najodważniejszy ze wszystkich odważnych. Ostatniej nocy w naszych ramionach Twoje ciało opuściło nasz ziemski świat. To był wielki zaszczyt móc towarzyszyć Ci w Twojej ostatniej podróży. Twoja miłość do mnie i naszych dziewczyn była miłością bezwarunkową” – napisała żona reżysera na Facebooku i Instagramie.

View this post on Instagram

Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek. 1 list Korintským 13:1-8 „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“ Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával… Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička Todos los seres, todos los acontecimientos de tu vida esta ahi, porque tu los has convocado. De ti depende lo que recielvas hacer con ellos. Ya nadie nos quitará nuestros recuerdos. Všechny bytosti a všechny vaše činy jsou tu, protože jste je svolali. Je jen na vás jak s nimi naložíte. Vzpomínky už nám nikdo nevezme. 🤍🕊

A post shared by Olga Menzelová (@olgamenzelova) on

Menzel – jeden z twórców czechosłowackiej nowej fali – zaczął kręcić filmy w połowie lat 60. XX wieku. Już na początku kariery zdobył Oscara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” (Ostře sledované vlaky, 1966) według minipowieści Bohumila Hrabala.

Do jego najbardziej znany dzieł należą „Skowronki na uwięzi” (Skřivánci na niti, 1969), „Postrzyżyny” (Postřižiny,1981), „Święto przebiśniegu” (Slavnosti sněženek, 1983), „Wsi moja sielska, anielska” (Vesničko má, středisková, 1985), „Obsługiwałem angielskiego krłóla” (Obsluhoval jsem anglického krále, 2006).

Cover photo: Paul Katzenberger/Wikipedia

%d bloggers like this: