artykuł

18-20 września 6. edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda | Pod naszym patronatem

Już 18 września rusza szósta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Tym razem hasłem wydarzenia są „Prawdziwe kłamstwa”. Spotkanie już po raz kolejny odbywa się pod naszym patronatem.

Grandy nie będzie – takie słowa rzucają się w tym roku w oczy na zapowiedziach wydarzenia. W czasach, gdy większość imprez targowych i festiwalowych jest odwoływana, rezygnacja z organizowania poznańskiego spotkania miłośników kryminału nie byłaby niczym niezwykłym. A jednak festiwal odbędzie się w normalnym, wrześniowym terminie, choć z powodu pandemii zachowane zostaną niezwykłe środki ostrożności. Skąd zatem stwierdzenie, że Grandy nie będzie? Może stąd, że hasłem wydarzenia są w tym roku „Prawdziwe kłamstwa”.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale w tym roku obowiązują zapisy. Zgłosić swój udział można na stronie festiwalu, w zakładce Program 2020.  

W tym roku w znakomitym towarzystwie pisarzy, kryminologów, policjantów, aktorów i specjalistów różnych branż rozważane będą liczne i niezwykłe aspekty kłamstwa. Sprawdzane będą jego wszystkie odcienie i barwy, zbadana jego płeć i natura psychologiczna. Będzie się mówić o zmyślaniu i używaniu kłamstwa jako narzędzia kreacji, o manipulacji, uwikłaniu i pokusach. I o tym, dokąd kłamstwo prowadzi. Padnie pytanie o to, czy prawda może dopuścić się kłamstwa? Wśród kilkudziesięciu (prawdziwych) gości znajdzie się m.in. Katarzyna Bonda, Vincent V. Severski, Katarzyna Puzyńska, Igor Brejdygant, Robert Małecki, Przemysław Semczuk, Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka, Marta Guzowska, podcaster Marcin Myszka, profiler Bohdan Lach, Mikołaj Kołyszko.

W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się również coroczna Gala premier, a także zajęcia, warsztaty i wystawy organizowane przez Stacje Sensacje: Bibliotekę Raczyńskich, poznańską Marynkę oraz inne instytucje kultury i nauki. Nie zabraknie cieszącego się niesłabnącym powodzeniem spotkania z pracownikami Zakładu Medycyny Sądowej.

Dla przeciwwagi tegoroczna Granda ma również wyjątkowo atrakcyjną reprezentację PRAWDY. Dzięki współpracy z Biurem Programu Niepodległa podczas festiwalu obchodzona będzie  95. rocznica utworzenia żeńskich oddziałów Policji. Temu wydarzeniu poświęcony będzie niedzielny program, który rozpocznie huczna parada z orkiestrą dętą na Starym Rynku. Dalsza część dnia wypełniona będzie pokazami i dyskusjami na temat kobiet w historii Policji.

PFK GRANDA potrwa od 18 do 20 września 2020 r. Główne wydarzenia odbywać się będą w DS. Hanka oraz na Starym Rynku (parada 20 września 2020). Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: www.festwial-granda.pl. Bieżące informacje można też znaleźć na profilu FB GRANDY  www.facebook.com/festiwalgranda.

Niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Festiwalowi patronują: radio RMF Maxxx, portal LubimyCzytać.pl, portal Zupełnie Inna Opowieść. Partnerami festiwalu są: Biblioteka Raczyńskich, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Biuro Programu Niepodległa oraz DecoCultura. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania.

%d