artykuł

Colson Whitehead laureatem drugiego Pulitzera | Nagrodę otrzymał za „Miedziaki”

Nowojorski pisarz Colson Whitehead został tegorocznym laureatem Nagrody Pulitzera za powieści „Miedziaki”. To już drugie takie wyróżnienie pisarza, który wcześniej otrzymał je w 2017 roku za powieść „Kolej podziemna”.

Colson Whitehead, fot. Jakub Hinc/zupelnieinnaopowiesc.com

Jury, doceniając jego „Miedziaki”, określiło tę powieść jako „Oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu.”

W powieści Colson Whitehead po raz kolejny podejmuje dramatyczny wątek z historii Ameryki. W nagrodzonej nie tylko Pulitzerem, ale też National Book Award „Kolei podziemnej”, pisarz skupiał się na losie niewolników i heroicznej odwadze w niesieniu pomocy tym, którzy mieli to nieszczęście, że urodzili się z innym kolorem skóry. W „Miedziakach” akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.

Czarna baśń | Colson Whitehead, Kolej podziemna

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry, jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla Czarnych. Ale dla czarnego chłopca, żyjącego we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim południu, w którym stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość. Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym Miedziakiem, którego misją jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod ich pieczą wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki. W rzeczywistości Akademia okazuje się groteskową komnatą grozy, gdzie sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór przepadnie bez wieści. Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę – przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano, poniżono i łamano.

Przemysław Poznański z portalu Zupełnie Inna Opowieść i Colson Whitehead w Warszawie, w 2017 roku, fot. Jakub Hinc/zupelnieinnaopowiesc.com

Nagroda Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera – przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury pięknej od 1928 roku. Jury nagradza wybitne dzieła literackie, których tematyka koncentruje się na specyfice życia w Ameryce.

Na „Kolej podziemną” musiał nadejść czas | Z Colsonem Whiteheadem rozmawia Przemysław Poznański

Źródło: Wydawnictwo Albatros

%d bloggers like this: