artykuł

Nie żyje Toni Morrison | Pierwsza Afroamerykanka nagrodzona literackim Noblem miała 88 lat

Toni Morrison, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1993 roku zmarła w poniedziałek w Nowym Jorku. Autorka „Umiłowanej” miała 88 lat. 

Toni Morrison, fot. Angela Radulescu, CC BY-SA 2.0, Wikipedia

O śmierci pisarki powiadomiła rzeczniczka wydawnictwa Alfred A. Knopf. Przyczyną były powikłania związane z zapaleniem płuc.

Toni Morrison urodziła się jako Chloe Anthony Wofford, w wielodzietnej czarnoskórej rodzinie robotniczej. Studiowała na uniwersytetach Howarda i Cornella, na pierwszym z nich wykładała i tam poznała tez swojego przyszłego męża Harolda Morrisona. Po rozwodzie, w 1964 Toni Morrison otrzymała pracę w wydawnictwie Random House, gdzie i pracowała w dziale wydawnictw szkolnych, a potem została redaktorem handlowym. Pierwszą książkę, „The Bluest Eye” opublikowała w 1970 roku. Powieść opisywała osamotnienie czarnoskórego dziecka w społeczeństwie o rasistowskich uprzedzeniach. Kolejne utwory Morrison to „Sula” (1973); „Pieśń Salomonowa” (1977) – saga ubogiej czarnoskórej rodziny w miasteczku amerykańskim, „Tar Baby” (1981), „Umiłowana” (1987) – wyróżniona Nagrodą Pulitzera, „Jazz” (1992) oraz zbiór esejów „Grając w ciemnościach” (1992) i „Raj (1998).

W 1993 roku – jako pierwsza pisarka afroamerykańska – otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, za – jak to uzasadniała Szwedzka Akademia – siłą wizji literackiej i poetyckich wartości, dzięki którym ożywia najistotniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”.

Morrison nagrodzono także m.in. National Book Critics Award (1978) za  „Pieść Salomonową” i Medalem Wolności.   

W całej swojej twórczości badała czarną tożsamość Ameryki, a w szczególności doświadczenia czarnych kobiet. Jej powieści odniosły zarówno sukces w oczach krytyków jak i czytelników, regularnie pojawiały się na liście bestsellerów „The New York Times”.

%d bloggers like this: