artykuł

Zakończyły się zdjęcia do „Żmijowiska” według Wojciecha Chmielarza | Serial jest oryginalną produkcją CANAL+

CANAL+ zakończył zdjęcia do serialu opartego na powieści Wojciech Chmielarza „Żmijowisko”, podszytej wątkiem kryminalnym opowieści o rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia.

Jak informuje producent, zdjęcia trwały od kwietnia. Rozpoczęły się w Warszawie, następnie ekipa filmowa przeniosła się na Mazury, gdzie w małej miejscowości Orżyny koło Mrągowa od zera wybudowano agroturystyczne siedlisko, w którym głównie rozgrywa się filmowa fabuła. Realizacja scenograficznego projektu trwała kilka tygodni, podczas których między innymi usypano malowniczą plażę, odrestaurowywano – adaptując na potrzeby scenografii – zastaną, starą zabudowę, zbudowano drewniane domki dla gości Żmijowiska.

„Żmijowisko” to serialowa ekranizacja bestsellera Wojciecha Chmielarza o tym samym tytule, nagrodzonego m.in. nagrodą Złoty Pocisk dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej 2018 na warszawskim Festiwalu Kryminału. Serial opowiada historię grupy trzydziestoparoletnich przyjaciół ze studiów, którzy wyjeżdżają ze swoimi dziećmi na wakacje do letniska „Żmijowisko”. Pewnego wieczoru, w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy, znika 15-letnia Ada (Hania Koczewska), córka Arka (Paweł Domagała) i Kamili (Agnieszka Żulewska). Rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę poszukiwania, jednak dziewczyny nie udaje się odnaleźć. Rok później jej ojciec wraca na miejsce tragedii, aby wznowić poszukiwania. W trakcie prywatnego dochodzenia pojawiają się zaskakujące tropy i nowi podejrzani. Sprawa coraz bardziej się gmatwa i pojawia się w niej coraz więcej wątków. Tym bardziej, że w tle poszukiwań nastolatki jest historia jej rodziców, ich przyjaciół z młodości oraz wzajemnych relacji pełnych skrywanych przez lata konfliktów, namiętności i uprzedzeń. Stopniowo ujawnia się brutalna prawda o życiu w kłamstwie, dwoistości ludzkiej natury oraz wyniszczającej obsesji zazdrości i nienawiści, która nieuchronnie prowadzi do tragedii.

„Żmijowisko”, fot. materiały prasowe

„Żmijowisko” to opowieść o rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia. O tym, ile człowiek jest w stanie zrobić dla swoich dzieci i jak wiele może to kosztować. To współczesny konflikt pokoleń z tragedią w tle.

CANAL+ cytuje w informacji prasowej m.in. autora literackiego pierwowzoru u współautora scenariusza: „Kiedy stanąłem po raz pierwszy zdałem sobie sprawę że dokładnie tak widziałem swoje Żmijowisko. Jest malowniczo, jest tajemniczo. Ta idylliczna okolica to świetne tło dla kryminału, bo zderzenie świata zbrodni i zła z tą sielskością jest fascynujące. Od razu budzą się ciekawe napięcia i historia właściwie tworzy się sama. To metafizyczne uczucie, kiedy patrzysz na to co napisałeś, widzisz to w rzeczywistym świecie” – powiedział Wojciech Chmielarz.

Z kolei Łukasz Pakowski, reżyser, zaznacza, że aktorami przy „Żmijowisku” pracowało się fenomenalnie. „Zawsze daję aktorom wolność – wychodzę z założenia, że reżyser jest dla aktorów tylko drogowskazem. Moim zdaniem aktor jest artystą i sztuka, którą tworzy polega między innymi na stworzeniu postaci. Mam wrażenie, że udało nam się stworzyć świetny zespół, który gdzieś razem na tych mazurskich terenach świetnie się ze sobą rozumie i dobrze się nam razem pracuje”.

Na planie serialu „Żmijowisko”, fot. materiały prasdowe

Z kolei tak o atmosferze na planie opowiada Paweł Domagała, odtwórca głównej roli Arka: „W serialu wizyta w Żmijowisku to sytuacja rodzinna, wakacyjna, która w pewnym momencie diametralnie się zmienia. Na planie zaś jest odwrotnie – ciężko pracujemy, w ogromnym skupieniu i po kilkanaście godzin dziennie, a w przerwach miedzy zdjęciami robi się wakacyjnie – dzięki wspaniałej atmosferze i niezwykłej przyrodzie, która nas otacza”.

Serial jest oryginalną produkcją CANAL+, reżyserem jest Łukasz Palkowski. W głównej roli – Arka – będzie można zobaczyć Pawła Domagałę. W serialu wystąpią także m.in.: Davina Reeves-Ciara, Agnieszka Żulewska, Cezary Pazura, Piotr Stramowski, Wojciech Zieliński, Marta Malikowska, Joachim Lamża, Szymon Piotr Warszawski, Tamara Arciuch, Małgorzata Klara, Magdalena Różańska, Dominik Bąk, Mirosław Haniszewski, Grzegorz Warchoł czy Lidia Sadowa. W obsadzie znaleźli się też niezwykle utalentowani aktorzy młodego pokolenia: Stanisław Cywka, Kamila Urzędowska oraz Hanna Koczewska.

Paweł Domagała na planie serialu Żmijowisko”, fot. materiały prasowe

Scenariusz napisali wspólnie Dana Łukasińska oraz autor powieści, Wojciech Chmielarz. Za zdjęcia odpowiada Michał Sobociński, zaś scenografem jest Radosław Zielonka. Kostiumy są dziełem Agnieszki Werner, zaś charakteryzacja – Iwony Kajszczak. Za montaż odpowiedzialni będą Jarosław Barzan i Piotr Kmiecik, z kolei autorem muzyki będzie Bartosz Chajdecki. Reżyserką castingu jest Viola Borcuch, a kierowniczką produkcji Marzena Bober. Producentem wykonawczym „Żmijowiska” na zlecenie CANAL+ jest Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham. 

Źródło: CANAL+

%d bloggers like this: