artykuł

„Bieguni” w finale National Book Award | Ogłoszenie zwycięzcy 14 listopada

Powieść „Bieguni” („Flights”) Olgi Tokarczyk w tłumaczeniu Jennifer Croft znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do prestiżowego amerykańskiego wyróżnienia National Book Award, w nowej kategorii literatury tłumaczonej na angielski.

Oprócz „Biegunów” na The 2018 National Book Awards Longlist: Translated Literature znalazły się także: „Disoriental” Négar Djavadi w tłumaczeniu Tiny Kover, „Trick” Domenico Starnone (tłum. Jhumpa Lahiri), „The Emissary” Yoko Tawady (tłum. Margaret Mitsutani) i „Love” Hanne Ørstavik (tłum. Martin Aitken).

Jak pisze w swojej notce biograficznej National Book Foundation, Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej znanych i lubianych autorek w Polsce. Znalezienie się w finale prestiżowej nagrody to dla pisarki kolejne już wyróżnienie za angielski przekład „Biegunów”. Tokarczuk została nagrodzona za te powieść The Man Booker International Prize. Pisarka od lat wymieniana jest w gronie osób zasługujących na literackiego Nobla, a w tym roku znalazła się w gronie nominowanych do „alternatywnego Nobla”, przyznawanego przez Nową Akademię (ostatecznie nie weszła do finałowej czwórki). Powieść „Bieguni” w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2007 roku, a rok później została nagrodzona Nagrodą Literacką Nike.

Zwycięzców The National Book Award poznamy 14 listopada.

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.