artykuł

„Bieguni” w finale National Book Award | Ogłoszenie zwycięzcy 14 listopada

Powieść „Bieguni” („Flights”) Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do prestiżowego amerykańskiego wyróżnienia National Book Award, w nowej kategorii literatury tłumaczonej na angielski.

Oprócz „Biegunów” na The 2018 National Book Awards Longlist: Translated Literature znalazły się także: „Disoriental” Négar Djavadi w tłumaczeniu Tiny Kover, „Trick” Domenico Starnone (tłum. Jhumpa Lahiri), „The Emissary” Yoko Tawady (tłum. Margaret Mitsutani) i „Love” Hanne Ørstavik (tłum. Martin Aitken).

Jak pisze w swojej notce biograficznej National Book Foundation, Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej znanych i lubianych autorek w Polsce. Znalezienie się w finale prestiżowej nagrody to dla pisarki kolejne już wyróżnienie za angielski przekład „Biegunów”. Tokarczuk została nagrodzona za te powieść The Man Booker International Prize. Pisarka od lat wymieniana jest w gronie osób zasługujących na literackiego Nobla, a w tym roku znalazła się w gronie nominowanych do „alternatywnego Nobla”, przyznawanego przez Nową Akademię (ostatecznie nie weszła do finałowej czwórki). Powieść „Bieguni” w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2007 roku, a rok później została nagrodzona Nagrodą Literacką Nike.

Zwycięzców The National Book Award poznamy 14 listopada.

%d bloggers like this: