artykuł

Katarzyna Bonda gościem Grandy | Festiwal pod patronatem zupelnieinnaopowiesc.com

Bestsellerowa pisarka, autorka serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, Katarzyna Bonda, będzie gościem Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda, nad którym Zupełnie Inna Opowieść ma patronat medialny. Spotkacie ją w piątek, 21 września o godz. 16.

Pisać zaczęła… z nudów. Jak wspominała w rozmowie z zupelnieinnaopowiesc.com, jako dziennikarka miała sporo wolnego czasu w przerwach między oddaniem redaktorowi skończonego artykułu a otrzymaniem od niego poprawek. „Były takie momenty, że nie opłacało się wracać do domu, więc siedziałam po kilka godzin w robocie, żeby po otrzymaniu uwag od redaktora, zostać w nocy i dalej pracować nad tekstem. Ile można w czasie tych przerw chodzić z kolegami na papierosa, do Chińczyka czy plotkować przy ekspresie z kawą? Żeby nie zwariować, zaczęłam spisywać poszczególne sceny, które do mnie przychodziły w takich chwilach. Pierwsza moja książka powstała kompletnie intuicyjnie” , wspominała Katarzyna Bonda. Dziś jest autorką siedmiu bestsellerowych powieści, dwóch książek non-fiction, poradnika kreatywnego pisania i wielu opowiadań.

Katarzyna Bonda: Niegodziwość nie ma politycznych barw | Rozmawia Przemysław Poznański

Katarzyna Bonda nie jest pierwszą autorką kryminałów, którą zainteresowała praca policyjnych profilerów (wcześniej, przed Załuską, był też Hubert Meyer, bohater m.in. „Florystki“). Ciekawą postać psychologa i profilera udało się stworzyć m.in. Michaelowi Hjorthowi i Hansowi Rosenfeldtowi, autorom kryminalnego cyklu o Sebastianie Bergmanie. Jednak to Bonda jako pierwsza umieściła główną postać profilera w polskich realiach.

PROFILERKA I PSI NOS | Katarzyna Bonda, Pochłaniacz

Akcję „Okularnika” umieściła w rodzinnej Hajnówce, w fabułę wplatając m.in. powojenne zbrodnie dowodzonego przez Romualda Rajsa „Burego” oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na ludności cywilnej na Podlasiu.

Łodzianie w ogniu | Katarzyna Bonda, Lampiony

„Lampiony” to – podobnie jak „Dublińczycy” Jamesa Joyce’a – tak naprawdę (przynajmniej z początku) zbiór opowiadań, rysujący portret miasta. To łotrzykowskie opowieści, które zdają się przez większość książki żyć niejako obok siebie, połączone tylko jednością miejsca i czasu. Poznajemy meneli, czyścicieli kamienic, handlarzy narkotyków i oszustów, poznajemy taksówkarzy i artystów, w tym – co oczywiste – filmowców, a nawet osoby, którym bliski wydaje się islamski terroryzm oraz – na dokładkę – pechowego striptizera.

Inna prawda | Katarzyna Bonda, Czerwony Pająk

Finał serii, „Czerwony Pająk” to już klasyczny thriller, opowieść ze szpiegami w tle. Mocny i bezkompromisowy. Ale zaczyna się kryminalnie: oto córka Saszy zostaje uprowadzona, a profilerka zrobi wszystko, by ją uwolnić. Rzecz w tym, że nie chodzi o okup, ale o dokumenty. „Haki” na polityków, w posiadaniu których był oficer wywiadu, pseudonim Dziadek. Ten jednak popełnił właśnie samobójstwo i w tej sytuacji prawdopodobnie tylko Załuska jest w stanie zaspokoić żądania porywaczy.

Piątek, 21 września, godz. 16, Pawilon, ul. Ewangelicka 1

zMOTYWowani. Z Katarzyną Bondą i Remiugiuszem Mrozem porozmawia Magdalena Rataj.

%d bloggers like this: