recenzja

Wydział Q w akcji | Nowe wydanie serii „Nielegalni” Vincenta V. Severskiego

Agent wywiadu podlega politykom, którzy w danej chwili rządzą krajem. Ale to nie znaczy, że musi grać w ich nie zawsze uczciwą grę – mówi nam Vincent V. Severski w swojej szpiegowsko-kryminalnej serii rozpoczętej powieścią „Nielegalni”. Cykl zostaje właśnie wznowiony przez wydawnictwo Czarna Owca – tym razem w czternastotomowej odsłonie. Pierwszy tom już dziś, także z tygodnikiem „Newsweek”.

Informacja to zawsze najcenniejszy towar. Ale są momenty w politycznym życiu każdego kraju, gdy na informację zwraca się na szczególną uwagę. To czas wyborów. Wtedy istotniejsze niż kiedykolwiek może się okazać zaprzęgnięcie do doraźnego działania aparatu służb specjalnych. Kto bowiem lepiej, niż one zna sposoby, by odpowiednie informacje zdobyć? Tym bardziej, gdy informacje okazują się zakopanym w czasie wojny archiwum radzieckiego wywiadu dotyczącym spraw polskich. I gdy miejscem ich ukrycia jest teren dzisiejszej Białorusi, raczej niezbyt skorej do niesienia pomocy sąsiadowi z NATO i Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: 

Szpieg gra intelektem | Z Vincentem V. Severskim rozmawia Przemysław Poznański

Zadanie zdobycia archiwum jest nie byle akcją, więc przypada nie byle komu – Wydział Specjalny Q Agencji Wywiadu to asy nad asami, spece od niemożliwych misji. I tak poznajemy szefa Wydziału Konrada Wolskiego, jego prawą rękę Sarę Korską, a także Marcina, Lutka i dwuosobowy zespół M-Irka. Można założyć, że jeśli już ktoś, to oni poradzą sobie z zadaniem. Jednak sprawa się komplikuje, gdy o archiwum dowiaduje się też rosyjski wywiad, a zespół działać musi w napiętej się sytuacji międzynarodowej. Wystarczy wspomnieć, że właśnie na Białorusi, dokąd ma pojechać Wydział Q , ginie akurat w niewyjaśnionych okolicznościach pułkownik KGB. Zadziwiające jest też, że w tym samym czasie niejaki Hans Jorgensen, „nielegał” ze Szwecji, otrzymuje zaszyfrowane polecenie natychmiastowego przyjazdu do Polski. Czy te sprawy mogą się ze sobą wiązać?

Przeczytaj także:

ŚMIERTELNA BITWA O TECZKI. Vincent V. Severski, Nielegalni

Już sam opis punktu wyjścia pierwszego tomu pokazuje, z jaką prozą mamy do czynienia – Severski, czyli były oficer polskiego wywiadu Włodzimierz Sokołowski – przekłada na kartki książek rzeczywistość, którą zna, ze wszystkim jej zawiłościami: politycznymi, międzynarodowymi, interpersonalnymi. Bo wcale nie jest tak, że działania polskich służb są obojętne dla wywiadów innych państw, choćby i sprzymierzonych. Nie raz zdarzy się, że jedna strona zatai przed drugą szczegóły operacji, a odsłoni się przez wywiadem potencjalnego przeciwnika – choćby w imię walki z terroryzmem. Widać to wyraźnie w tomie „Niewierni” (ze świetną niejednoznaczną postacią Safira as-Salama, Polaka w szeregach Al-Kaidy). Severski doskonale pokazuje też szkody jakie wywołać może brak profesjonalizmu i wyobraźni u polityków, sprawujących nadzór nad wywiadem.Odsłania też kulisy politycznych gierek i związków na styku polityki i tajnych służb. W ostatnim tomie – „Niepokornych”, wiążącym wątki serii, gdzie znów jak w tomie pierwszym znajdujemy się przedwyborczym ogniu tarć na górze, pisarz pokazuje przecież grę Kremla, która ma na celu zdestabilizowanie sytuacji polityczną w Polsce i Unii Europejskiej. Wniosek jest jeden: nie wolno już ufać nikomu, bo stawka w tej rozgrywce jest naprawdę wysoka.

Przeczytaj także: 

TERRORYSTA – JEDEN Z NAS. Vincent V. Severski, Niewierni

Ale jest w prozie Severskiego coś jeszcze, co wyróżnia go na tle podobnej prozy światowej – to swoista gra z czytelnikiem: na tropy, cytaty, podteksty. Każdy miłośnik literatury rosyjskiej, ze szczególnym wskazaniem Bułhakowa, uśmiechnie się tu nieraz. Także dzięki niezwykłej, kultowej już w zasadzie postaci Jagana, żołnierza specnazu, obdarzonego niezwykłymi talentami – to jego bowiem od czasu do czasu spotykają sytuacje, w których obnażona zostaje istota rosyjskiej duszy, tak bardzo ukształtowanej przez działa wielkich pisarzy (choć sam Jagan raczej nie jest typem czytelnika). Znajdziemy też choćby cytaty z „Łowcy androidów” i nawiązania do trylogii „Millennium” Stiega Larssona. To dodatkowa przyjemność z lektury, poza tą, że poznać możemy odrobinę kulisów pracy wywiadu, dowiadując się na czym polega trasa sprawdzeniowa, praca pod legendą czy werbowanie pod flagą.

Przeczytaj także:

Ostatnia gra patriotów | Vincent V. Severski, Niepokorni

„Nielegalni”, Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni” to literatura, jakiej wcześniej w Polsce nie było. Pół miliona sprzedanych egzemplarzy i planowany na jesień serial Canal+, tylko to potwierdzają. Jeśli szukać źródeł tego sukcesu, to wydaje się nim szczerość autora. Nie ta dotycząca akcji, w których sam uczestniczył, bo tego oczywiście zrobić nie może, ale ta dotycząca emocji towarzyszących codziennej pracy szpiega i wagi spraw, z którymi musi się mierzyć.

 

Vincent V. Severski, seria Nielegalni – wydanie 14-tomowe
Czarna Owca 2018

Od dziś można kupić wszystkie cztery tomy serii „Nielegalni” w nowym, kolekcjonerskim wydaniu. Partnerem kolekcji jest Ringier Axel Springer. Cykl został podzielony na 14 części. Pierwszy tom ukaże się w promocyjnej cenie 6,99 zł oraz z tygodnikiem „Newsweek” w cenie 9,99 zł, kolejne w cenie 12,99, będą dostępne co tydzień w kioskach i salonach prasowych. Prenumeratę serii można już dziś zamówić na stronie www.literia.pl.

 

2 komentarze

    1. W kwietniu ukazał się Zamęt, jesienią Odwet 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: