artykuł seriale

Netflix wyprodukuje swój pierwszy polski serial | Reżyseruje Agnieszka Holland i Kasia Adamik

Osiem odcinków liczyć będzie pierwszy polski serial wyprodukowany przez Netfliksa, a wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland i Kasię Adamik. Tytuł produkcji nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że opowiadać będzie alternatywną historię świata, który wciąż podzielony jest Żelazną Kurtyną. Premiera w 2018 roku.

Agnieszka Holland

Wybór Agnieszki Holland do roli reżysera serialu wydaje się oczywisty. To jedna z najwybitniejszy postaci polskiego kina, na świecie znana choć by z takich filmów jak „Europa Europa”, „Gorzkie żniwa” i „W ciemności”, za które była nominowana do Oscara.  Jej najnowszy film, „Pokot” został właśnie zgłoszony przez Polskę jako kandydat do Nagrody Akademii kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Ale Holland ma też silne związki z Netfliksem – wyreżyserowała przecież kilka odcinków sztandarowego serialu tej platformy czyli „House of Cards”.

Kasia Adamik, córka Agnieszki Holland, która również reżyserować będzie serial, też ma spore filmowe doświadczenie – reżyserowała „Boisko bezdomnych”, „Janosik. Prawdziwa historia”, a ostatnio głośny „Amok”. Ma też na swoim koncie odcinki takich seriali jak „Ekipa” i „Dziecko Rosemary”.

ZOBACZ TAKŻE

Eko-baśń o zabijaniu | Pokot, reż. Agnieszka Holland 

Jak czytamy w komunikacie prasowym Netfliksa, serial wpisze się w bogatą tradycję szpiegowskich thrillerów z czasów Zimnej Wojny.  Będzie to jednak historia alternatywna, pokaże bowiem współczesność, w której wciąż istnieje Żelazna Kurtyna, dzieląca świat na Zachód i Wschód. Akcja filmu rozgrywać będzie się w 20012 roku, w dwadzieścia lat po ataku terrorystycznym, który 1982 roku powstrzymał proces wyzwolenia się Polski spod wpływów Związku Radzieckiego i późniejszy upadek komunistycznej dyktatury w Moskwie. Bohaterowie serialu: idealistyczny student prawa i występny policjant (milicjant) odkryją spisek, dzięki któremu przetrwała Żelazna Kurtyna. Okaże się, że przywódcy reżimu stworzyli tajny plan, który ma radykalnie przekształcić Polskę i wpłynie na życie każdego obywatela kraju i świata. Nic dziwnego, że ci, którzy są u władzy, nie zatrzymają się przed niczym, by utrzymać swój plan w tajemnicy.

W filmie opublikowanym na facebokowej stronie Netfiksa Agnieszka Holland tłumaczy: „Tym co zainteresowało mnie w projekcie Joshuy Longa jest próba zadania sobie pytania: Co by było, gdyby ta historia potoczyła się inaczej. To daje możliwość zadawania bardzo głębokich pytań w zaskakującej dla widza formie. A również pozwala stworzyć rzeczywistość, która jest atrakcyjna filmowo.

 

 

Pomysł serialu stworzył Joshua Long. Prodecentami wykonawczymi zostali Frank Marshall („Jurassic World”, „Jason Bourne”) i Robert Zotnowski („House of Cards”) oraz Andrzej Besztak, Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

ZOBACZ TAKŻE

Robię w płytach | Vinyl (serial HBO), reż. Martin Scorsese 

 

%d bloggers like this: