artykuł recenzja

„Koniec samotności” Benedicta Wellsa od dziś w księgarniach | Książce patronuje Zupełnie Inna Opowieść

Dziś premiera książki Benedicta Wellsa „Koniec samotności” („Vom Ende der Einsamkeit”), która w 2016 roku zdobyła Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Zupełnie Inna Opowieść ma zaszczyt być patronem tej książki.

Benedict Wells to pisarz młody, ale już uznany. Ma 33 lata, a na koncie cztery powieści, które sprawiły, że jest już znanym i cenionym pisarzem. Jego debiut „Becks letzter Sommer” została okrzyknięta przez „Die Zeit” najciekawszym debiutem roku. Książka otrzymała też nagrodę Bayerischer Kunstförderpreis i w 2015 roku sfilmowana. Trzecia powieść – „Fast genial” znajdowała się przez kilka miesięcy na listach bestsellerów, a „Koniec samotności” – również bestseller – dokładnie rok temu wyróżniono Nagrodą Literacką Unii Europejskiej.

Wells nie kryje swojej fascynacji prozą Johna Irvinga – stąd jego pseudonim. Naprawdę nazywa się Benedykt von Schirach i jest członkiem bardzo znanej niemieckiej rodziny. Nie chciał jednak zawdzięczać kariery nazwisku i jeszcze przed debiutem znalazł sobie nowe nazwisko, dla którego inspiracją była postać Homera Wellsa z „Regulaminu tłoczni win” Irvinga.

„Koniec samotności” to opowieść o trójce rodzeństwa – Julesie, Martym i Liz, którzy po stracie rodziców trafiają do domu dziecka. Powoli oddalają się od siebie, a po osiągnięciu pełnoletności na lata tracą ze sobą wszelki kontakt. Najmłodszy z trójki, Jules, który przed śmiercią rodziców był pewnym siebie chłopcem, w domu dziecka staje się bojaźliwym odludkiem, żyjącym w świecie marzeń. Ufa tylko swojej tajemniczej rówieśniczce Alvie. Kiedy Jules i Alva spotykają się po latach, odkrywają, ile dla siebie znaczą i mają nadzieję, że wciąż mogą odzyskać stracony czas.

Jak napisał Claudio Armbruster z dziennika „ZDF-Heute”, książka opowiada „trzymającą w napięciu, poruszającą, smutną historia, która jednak nie kończy się smutno dla czytelnika”. Ta powieść, to arcydzieło”.

Recenzja książki wkrótce.

 

Przeczytaj także: ŻYCIE JEST SNEM | John Irving, Aleja Tajemnic (Avenue of Mysteries) 

 

Benedict Wells, Koniec samotności (Vom Ende der Einsamkeit)

Tłumaczenie: Viktor Grotowicz

Muza 2017

%d