artykuł

„Opowiadam się za wolnością słowa w sposób niemalże egoistyczny” | Orhan Pamuk doktorem honoris causa UAM

„Opowiadam się za wolnością słowa w sposób niemalże egoistyczny” – mówił Orhan Pamuk, turecki pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla, odbierając w Poznaniu doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewcza.

Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska i Orhan Pamuk, fot. P. Stanula/A. Wykrota

Uroczystość miała miejsce 29 czerwca w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM. Jak mówiła Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, przyjęcie Pamuka do akademickiej społeczności jest symbolicznym przypieczętowaniem związku dwóch narodów. „Twórca, obierając rolę przenikliwego badacza skomplikowanych relacji Wschodu i Zachodu jako formacji kulturowych, staje się tym samym ambasadorem wielowiekowej przyjaźni Polski i Turcji, jedynego państwa, które w przeszłości nie uznało rozbiorów Rzeczypospolitej” – podkreślała.

Sam Pamuk, autor powieści „Cevdet Bej i synowie”, „Czarna księga”, „Nazywam się Czewień” czy  „Rudowłosa”, w swoim przemówieniu skupiał się na wolności słowa. „Dla mnie wolność słowa i swoboda wypowiadania się są w pewnym sensie czymś, co umożliwia mi ochronę tego, czym się zajmuję. To ochrona tekstu, ja też bronię swojego tekstu, stąd opowiadam się za wolnością słowa w sposób niemalże egoistyczny. Chodzi też o to, żeby zachować ducha humanizmu w tym, co mówimy i co czynimy” – zaznaczał Orhan Pamuk.

Orhan Pamuk, fot. P. Stanula/A. Wykrota

Od „Cevdet Bej i synowie” po „Rudowłosą” i „Noce zarazy”

Orhan Pamuk urodził się w 1952 roku w Stambule. Jak opisywał w autobiograficznej powieści „Stambuł. Wspomnienia i miasto”, swoje dzieciństwo i młodość, aż do dwudziestego drugiego roku życia, spędził na malowaniu i rozmyślaniu o przyszłej karierze malarskiej. Porzucił jednak architekturę i malarstwo, by rozpocząć studia dziennikarskie na Uniwersytecie Stambulskim. W wieku dwudziestu trzech lat zdecydował, że zostanie pisarzem – rzucił wszystko, zamknął się w domu i zaczął pisać.

Jego pierwsze dzieło „Cevdet Bej i synowie” zdobyło nagrodę Wydawnictwa Milliyet za najlepszą powieść. Została ona opublikowana w 1982 roku i w tym samym roku zdobyła także Nagrodę im. Orhana Kemala. W kolejnym roku ukazał się „Dom ciszy”, przetłumaczony na język francuski i nagrodzony w 1991 roku Prix de la Découverte Européenne. „Biały zamek”(1985), opowiadający o skomplikowanych relacjach między osmańskim uczonym a jego weneckim niewolnikiem, został przełożony na wiele języków i był pierwszą powieścią Pamuka, która zapewniła mu międzynarodowy rozgłos. Później ukazały się „Czarna księga”, „Nazywam się Czerwień” Śnieg”. W 2006 roku ― jako pierwszy turecki pisarz ― Pamuk otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Dziesić lat później opublikował powieść „Rudowłosa”, a następnie „Noce zarazy”.

fot. P. Stanula/A. Wykrota

Źródło: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

„I advocate freedom of speech in an almost egoistic way,” said Orhan Pamuk, Turkish writer and Nobel Prize for Literature laureate, receiving an honorary doctorate from Adam Mickiewicz University in Poznan.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: