In Memoriam

Nie żyje Hugh Hudson | Reżyser „Rydwanów ognia” miał 86 lat

Nie żyje Hugh Hudson. Reżyser „Rydwanów ognia” i „Greystoke: Legendy Tarzana, władcy małp”, miał 86 lat.

Hugh Hudson urodził się 25 sierpnia 1936 roku w Londynie. Pracę w przemyśle filmowym rozpoczął w 1962 jako szef działu agencji reklamy. Przez wiele lat realizował głównie spoty reklamowe. Realizował też filmy dokumentalne.

W 1981 zadebiutował kinowym długometrażowym dramatem „Rydwany ognia” (Chariots of Fire) o przygotowaniach dwóch brytyjskich lekkoatletów do igrzysk w 1924. Film zdobył cztery Oscary (w tym dla najlepszego filmu), a sam Hudson był do tej nagrody nominowany.

Przygodowy film „Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp” (Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984) według powieści Edgara Rice’a Burroughsa o Tarzanie z Christopherem Lambertem w głównej roli przyniósł mu nominację do Cezara i Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Za reżyserię norwesko-brytyjskiego dramatu historycznego „Rewolucja” (Revolution, 1985) z udziałem Ala Pacino, Nastassji Kinski i Donalda Sutherlanda był z kolei nominowany do Złotej Maliny jako najgorszy reżyser. W 1995 jego nowela znalazła się w zrealizowanym filmie „Lumiere i spółka” (Lumière and Company).

Reżyser zmarł 10 lutego 2023 w Londynie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: