In Memoriam

Nie żyje Carlos Saura | Wybitny hiszpański reżyser miał 91 lat

Nie żyje Carlos Saura. Wybitny hiszpański reżyser i scenarzysta, autor takich filmów jak „Nakarmić kruki”, „Tango” czy „Mrożony peppermint”, miał 91 lat.

Carlos Saura, fot. José Antonio Bielsa Arbiol/Wikimedia Commons

Carlos Saura urodził się 4 stycznia 1932 roku. Pierwsze jego filmy można zaliczyć do nurtu hiszpańskiego neorealizmu, później pozostawał pod wpływem twórczości Luisa Buñuela. Charakterystyczne motywy twórczości filmowej Saury to: śmierć i przemijanie, samotność, wpływ marzeń sennych i wspomnień na rzeczywistość oraz rozpad rodziny, ale również hiszpańska kultura, która przewija się przez jego filmy i jest tłem bądź źródłem wydarzeń. Wiele jego filmów (głównie w tzw. drugim etapie twórczości) obraca się w kręgu tematów związanych z muzyką i tańcem.

Saura jest laureatem wielu nagród. Otrzymał m.in. dwukrotnie Specjalną Nagrodę Jury w Cannes, w 1973 za „Kuzynkę Angelikę” (La prima Angélica) oraz w 1976 za „Nakarmić kruki” (Cria cuervos), Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1981 za „Szybciej, szybciej” (Deprisa, deprisa), dwie statuetki Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię: za „Polowanie” (La caza, 1966) i „Mrożony peppermint (Peppermint Frappé, 1967).

Dwa spośród jego filmów nominowano do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny: „Mama ma sto lat” (Mamá cumple cien años, 1979) i Tango (1998). Film „Aj, Carmela!” przyniósł Saurze w 1990 dwie nagrody Goya, czyli hiszpańską narodową nagrodę filmową, za najlepszą reżyserię i najlepszą adaptację filmową.

W 1997 Carlos Saura otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Montrealu za „Ptaszka” (Pajarico). Za film „Carmen” otrzymał Nagrodę BAFTA w kategorii „najlepszy film zagraniczny”, a na MFF w Cannes Technical Grand Prize oraz Złotą Palmę. Reżyser i scenarzysta zmarł 10 lutego 2023 w Madrycie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d