artykuł teatr

„Powiedziała, że nie żałuje” na deskach fińskich teatrów | Dziś w Helsinkach, jesienią superprodukcja

Jesienią w Finlandii odbędzie się premiera teatralnej superprodukcji na podstawie bestselerowej powieści Tommiego Kinnunena „Powiedziała, że nie żałuje”, w której udział bierze aż siedem teatrów. A już dziś w Helsinkach premierę ma inna teatralna adaptacja tej książki. Polskie tłumaczenie powieści ukazało się w styczniu.

Materiał promocyjny spektaklu, fot. Teatr Tampere

Powieść Kinnunena „Ei kertonut katuvansa” w 2020 roku powieść została nominowana do prestiżowej nagrody Finlandia. W Polsce ukazała się w styczniu w tłumaczeniu Sebastiana Musielaka, nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. To opowieść o wędrówce pięciu kobiet, które wcześniej pracowały dla armii niemieckiej podczas tzw. wojny kontynuacyjnej (jedna z wojen, które dotknęły Finlandię w czasie II wojny światowej), przez wyniszczoną wojną Laponię. Staje się to tutaj podróżą ku tożsamości i świadomości – indywidulanej i zbiorowej. Z ogolonymi niemal na łyso głowami, na znak przypisywanej im hańby, Aili, Katri, Veera, Siiri i Irene kroczą przez zaminowane drogi, przez nie spalone wsie, nazywane w czasie wędrówki „kurwami” i „zdrajczyniami”, przepędzane z mijanych domostw, głodne i chore próbują dotrzeć do miejsca, gdzie będą w stanie zbudować nowe życie.  

Spektakl w Helsingin Kaupunginteatteri (Teatrze Miejskim w Helsinkach) reżyseruje Susanna Airaksinen.

Superprodukcja na siedem teatrów

Jeszcze w tym roku premierę będzie miała inna adaptacja, którą reżyseruje Mikko Roiha. To wyjątkowa wspólna produkcja, której udział biorą teatry z takich miast jak Tampere, Kouvola, Turku, Lahti, Seinäjoki, Hämeenlinna oraz fińsko-berliński teatr Vapaa. 

Teatry biorące udział w koprodukcji zobowiązały się oddać jednego ze swoich aktorów do produkcji na rok. W przedstawieniu zagrają Mari Turunen z Teatru Tampere, Tiina Winter (Kouvola), Ulla Koivuranta (Turku), Jari-Pekka Rautiainen (Lahti), Mari Pöytälaakso (Seinäjoki) i Liisa Peltonen (Hämeenlinna).

Próby spektaklu odbywają się w Berlinie, gdzie 1 lipca 2023 roku odbędzie się również jego premiera. Następnie spektakl pokazywany będzie w Finlandii. Fińska premiera odbędzie się 15 września w Teatrze Kouvola. Kolejne premiery 20 września w Teatrze Miejskim w Turku i 28 września w Teatrze Miejskim w Lahti. Wiosną 2024 roku spektakl będzie miał swoją premierę 18 stycznia w Tampere, 25 stycznia w Seinäjoki i 1 lutego 2024 r. w Hämeenlinnie. W każdym mieście zaprezentowanych zostanie 20 przedstawień, co daje łącznie ponad 120 przedstawień spektaklu. 

Przeczytaj także:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: