artykuł

Bestsellery Empiku 2022 rozdane | Statuetki m.in. dla Olgi Tokarczuk i Remigiusza Mroza

Pierwsza wygrana Remigiusza Mroza, triumf Olgi Tokarczuk, Marcin Meller doceniony za thrillerowy debiut oraz tytuł Pisarki Roku dla Weroniki Anny Marczak. Wręczono Bestsellery Empiku za rok 2022.

„Empuzjon”, pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po przyznanym pisarce Noblu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem polskich czytelników. Dowodem na to jest Bestseller Empiku 2022 w kategorii Literatura piękna. Swoją pierwszą statuetkę odebrał Remigiusz Mróz. Sukces w kategorii Kryminał i thriller przyniósł mu „Projekt Riese”. Podczas gali autor nie krył zaskoczenia: „Przychodzę tutaj od sześciu lat i za każdym razem byłem nominowany. Nie dostałem wcześniej tej nagrody, a za każdym razem miałem przygotowaną płomienną przemowę… Dzisiaj nie. Dziękuję bardzo! – mówił.

Przeczytaj także:

Bestseller w nowej kategorii Young Adult trafił do debiutantki P.S. Herytiery (Pizgacz), która szturmem podbiła polski rynek wydawniczy powieścią „Start a Fire. Runda pierwsza”. Natomiast młodsi czytelnicy oraz ich rodzice docenili Justynę Bednarek i popularny cykl o „skarpetkach”. To już druga statuetka w dorobku autorki, tym razem za „Sekretną historię ludz… skarpetek”. Wśród laureatów nie zabrakło także zagranicznych akcentów – w kategorii Literatura obyczajowa zwyciężyła Amerykanka Colleen Hoover, autorka „It Starts with Us”.

Najchętniej słuchane

Bestsellery Empiku 2022 w Kulturze cyfrowej pokazały, że najbardziej wciągają nas historie trzymające w napięciu. Najchętniej słuchanym Audiobookiem w aplikacji Empik Go okazała się „Czerwona ziemia” Marcina Mellera w interpretacji Wojciecha Mecwaldowskiego. 

W kategorii Superprodukcja audio wygrała „Mierzeja” na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich z udziałem Mateusza Damięckiego, Karoliny Gorczycy i Anny Smołowik. Wśród Podcastów numerem jeden w 2022 roku okazała się seria „Kryminalna historia kościoła” Artura Nowaka i Stanisława Obirka.

Ulubieńcy i odkrycia

Po raz pierwszy w 24-letniej historii nagród Empiku wręczono statuetkę dla Pisarza Roku. Głosujący w aplikacji Empik przyznali ten tytuł Weronice Annie Marczak, a Artystą Muzycznym Roku został Dawid Podsiadło. W ciągu tygodnia oddano prawie 120 tysięcy głosów w obu kategoriach, a walka trwała do ostatnich minut. 

Na scenie Bestsellerów Empiku tradycyjnie błyszczeli nie tylko najpopularniejsi twórcy, lecz także młodzi, zdolni artyści, którzy w ubiegłym roku wnieśli do polskiej kultury powiew świeżości i w odważny sposób realizowali wizję artystyczną. Decyzją jury Odkryciem Empiku 2022 w kategorii Literatura została Ishbel Szatrawska, autorka książki „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. Jak podkreśla jeden z jurorów, Michał Nogaś, laureatka „swoją opowieścią o próbie życia na własnych warunkach udowodniła, że świetnie napisany dramat może zaistnieć w literaturze – być zauważony i doceniony”.

PEŁNA LISTA LAUREATÓW:

KSIĄŻKA

Literatura piękna
Empuzjon, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Kryminał i thriller
Projekt Riese, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

Literatura obyczajowa
It Starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak, Wydawnictwo Otwarte

Literatura polska dla dzieci
Sekretna historia ludz… skarpetek, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K

Young adult
Start a Fire. Runda pierwsza, P.S. Herytiera (Pizgacz), BeYA/Editio Red

PISARKA ROKU

Weronika Anna Marczak

KULTURA CYFROWA

Audiobook
Czerwona ziemia, Marcin Meller, czyta: Wojciech Mecwaldowski, Wydawnictwo W.A.B.

Superprodukcja audio
Mierzeja, Wojtek Miłoszewski i Zygmunt Miłoszewski, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.

Podcast
Kryminalna historia kościoła, Artur Nowak, Stanisław Obirek

MUZYKA

Pop i rock
Uczta, sanah, Magic Records, Universal Music Polska

Rap i hip-hop
Hotel Maffija 2, SB Maffija, SBM Label, e-muzyka

Live
Mata Tour, Sold Out Agencja

​ARTYSTA MUZYCZNY ROKU

Dawid Podsiadło

FILM

Kino polskie
Dziewczyny z Dubaju, reż. Maria Sadowska, Kino Świat

Kino familijne  
Sing 2, reż. Garth Jennings, Galapagos

ODKRYCIA EMPIKU 2022

Muzyka
Jakub Skorupa, Zeszyt pierwszy, Universal Music Group
Ofelia, 8, Warner Music Group

Literatura
Ishbel Szatrawska, Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, Wydawnictwo Cyranka

Film
Damian Kocur, Chleb i sól, Kino Świat

Źródło: informacja prasowa Empik

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: