artykuł

Czarna Owca zapowiada kolejny tom „Millennium” | Premiera w przyszłym roku

Już w przyszłym roku Wydawnictwo Czarna Owca wyda polskie tłumaczenie kontynuacji bestsellerowej trylogii „Millennium” Stiega Larssona. Jej autorką jest wielokrotnie nagradzana szwedzka pisarka Karin Smirnoff.

Tytuł książki w oryginale brzmi: Havsörnens skrik (Krzyk orła bielika). Karin Smirnoff, autiorka m.in. „Pojechałam do brata na południe”, podobnie jak jej poprzednik, David Lagercrantz, ma napisać trzy książki, które będą ukazywać się w odstępach dwuletnich. Autorka, cytowana w komunikacie prasowym wydawnictwa Czarna Owca tak mówi o nowym wyzwaniu: Bez wahania zgodziłam się na ten projekt, mimo że odsuwa on moje własne pomysły na powieści na dalszą przyszłość. Połączenie niezapomnianych postaci i dużego zaangażowania społecznego wciąż fascynuje czytelników. Będę nadal opierać się na głównych tematach Stiega Larssona, takich jak przemoc, nadużycia władzy  współczesne nurty polityczne. Ponieważ mieszkam w północnej Szwecji, nie jest wykluczone, że Salander, Blomkvist i ich przyjaciele trafią właśnie tutaj. 

„Moja własna historia”

W wywiadzie dla Zupełnie Innej Opowieści pisarka mówiła z kolei: Nie jestem autorką kryminałów i nawet nie jestem ich wielką fanką, chociaż zdarza mi się je czytywać. W swojej pracy nad kolejnymi częściami „Millenium” powracam do oryginalnej sagi Stiega Larssona, a nie piszę dalszy ciąg kontynuacji Davida Lagerkrantza. Pojawią się oczywiście bohaterowie z „Millenium” – Lisabeth Salander i Mikael Blomkvist, ale będzie to moja własna historia osadzona zresztą w małym mieście na północy Szwecji. Wprawdzie nie jestem do tego stopnia zaangażowana politycznie, co sam Larsson, który naświetlał rasizm i prawicowy ekstremizm w swoim czasopiśmie „Expo”, ale interesują mnie problemy społeczno-polityczne, których północ Szwecji nie jest pozbawiona. W związku z dużym inwestycjami przemysłowymi przewiduje się, że populacja na tych obszarach wzrośnie o 30 proc. w ciągu 10 lat. Jednak podejmowane w tej chwili działania przypominają nierzadko kolonizację tych terenów – to eksplantacja połączona z ograniczaniem praw słabszych grup społecznych. W związki z rozwojem kopalń i budowaniem nowych elektrowni wiatrowych dochodzi do wylesiania północy, a Saamowie mają coraz większe trudności, jeśli chodzi o wypas reniferów, choć mają do tego zagwarantowane prawo. Zarazem nadwyżka energii elektrycznej produkowana w Szwecji jest sprzedawana za granicę, a ceny prądu dla mieszkańców stale rosną. Tak czy inaczej, tam gdzie w grę wchodzą miliardy, pojawia się przestępczość i to właśnie stanowi punkt wyjścia do mojej książki.

100 milionów egzemplarzy

Seria Millennium sprzedała się w ponad 100 milionach egzemplarzy na całym świecie i została opublikowana w ponad 50 krajach. Jej twórca, Stieg Larsson zmarł przed premierą pierwszego tomu. Po jego śmierci David Lagercrantz napisał kolejne trzy tomy o dalszych losach hakerki Lisbeth Salander i dziennikarza Mikaela Blomkvista: „Co nas nie zabije” (wyd. pol. 2015), „Mężczyzna, który gonił swój cień” (wyd. pol. 2017), „Ta, która musi umrzeć” (wyd. pol. 2019).

W Polsce seria Millennium sprzedała się do tej pory w nakładzie 2,5 mln egzemplarzy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: