artykuł wydarzenia

Noc Księgarń 2022 | Warsztaty, rozmowy, spotkania z pisarzami

130 księgarń w całej Polsce zaprosi czytelników na kiermasze i wydarzenia po zmroku. 7 października odbędzie się czwarta edycja Nocy Księgarń.

Noc Księgarń to przede wszystkim kiermasze i spotkania w księgarniach stacjonarnych: warsztaty, dyskusje, rozmowy z pisarzami i pisarkami, ale i wydarzenia online. W tym roku weźmie w niej udział ponad 130 księgarń autorskich, księgarnio-kawiarni czy kluboksięgarni zlokalizowanych w 50 miejscowościach – dużych miastach i mniejszych miejscowościach.

Książki z Ukrainy

Noc Księgarń i znany ukraiński pisarz Serhij Żadan wspierają w tym roku inicjatywę The CITIZEN Foundation (www.ctzn24.com). Organizatorzy wydarzenia zachęcają do wsparcia funduszu, który zbiera środki na rehabilitację, protezy i opiekę psychologiczną dla ukraińskich weteranów wojennych. Podczas Nocy Księgarń odbędzie się także rozmowa o współczesnej literaturze ukraińskiej dostępnej w języku polskim oraz nowych przekładach, które wkrótce trafią do rąk czytelników. Partnerami wydarzenia są Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Noc Księgarń z nauką

Noc Księgarń poprzedzi w tym roku specjalny program naukowy organizowany we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN. 6 października na uczestników wydarzenia czeka cykl wykładów popularnonaukowych o sztucznej inteligencji, psychologii i dendrologii (wydarzenia dostępne także online). 7 października Księgarnie PWN w Warszawie i w Łodzi zaproszą młodych odkrywców na cykl warsztatów chemicznych i pokazy naukowe – tu będzie można eksperymentować!

Wyklejanki Szymborskiej

Noc Księgarń jak co roku gromadzi wielu partnerów, którzy w trakcie wydarzenia podejmują współprace z księgarniami. Fundacja Wisławy Szymborskiej i OSDW Azymut – organizator Nocy Księgarń – wspólnie zorganizują konkurs na wyklejankę inspirowaną pracami plastycznymi Poetki. Nagrodą dla autora lub autorki najciekawszego kolażu literackiego będzie weekend w mieszkaniu Noblistki w Krakowie. Konkursy na wyklejanki i warsztaty odbędą się także stacjonarnie, w kilkunastu księgarniach.

Bieg i Literatura Migana

Razem z fundacją Poland Business Run księgarze pobiegną w biegu charytatywnym, który odbędzie się w tym roku 4 września. Drużyna Księgarzy i Antykwariuszy już ćwiczy! Noc Księgarń udostępni czytelnikom na swoich stronach internetowych literacką mapę biegową po Krakowie – dla tych, którzy podczas treningu chcą zajrzeć po książki.

Serii Literatura Migana ponownie patronuje Literacka Podróż Hestii. Na stronach Nocy Księgarń zostanie wyemitowanych pięć interpretacji książek nominowanych w drugiej edycji nagrody. Przeczytają je wspólnie Krystyna Czubówna oraz przedstawiciele i przedstawicielki Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

Marka Moleskine przygotowała limitowaną serię notesów z limerykiem autorstwa Michała Rusinka – będzie można je zdobyć w licznych konkursach organizowanych w trakcie festiwalu.

Szczegółowy program wydarzeń zostanie opublikowany we wrześniu na stronie www.nocksiegarn.pl

%d bloggers like this: