In Memoriam

Nie żyje Maja Lidia Kossakowska | Pisarka miała 50 lat

W tragicznym wypadku zginęła Maja Lidia Kossakowska, pisarka, autorka m.in. „Siewcy Wiatru”. Laureatka m.in. Nagrody im. Janusza Zajdla miała 50 lat.

Maja Lidia Korwin-Kossakowska-Grzędowicz była prywatnie żoną pisarza Jarosława Grzędowicza.

Studiowała archeologię śródziemnomorską, ale zawsze myślała o pisarstwie: chciała studiować coś, co w przyszłości pomoże jej w pisaniu fantastyki.

Debiutowała w 1997 roku opowiadaniem Mucha zamieszczonym na łamach czasopisma „Fenix””. Na jego bazie powstała jednoaktowa sztuka. W 2001 roku otrzymała Srebrny Glob w kategorii opowiadanie roku za utwór Beznogi tancerz.

Była autorką trzech książki o tematyce anielskiej: Obrońcy Królestwa (zbiór opowiadań, fabuła związana z Siewcą Wiatru, dzieje się bezpośrednio przed nią, 2003), Siewca Wiatru (powieść, 2004 oraz Żarna niebios (zbiór opowiadań, reedycja Obrońców Królestwa uzupełniona o dwa nowe opowiadania – Gringo i Żarna niebios, 2008). Później ujawniła swoją fascynację mitologią Jakutów, czemu wyraz dała w książce pt. Ruda sfora.

W 2009 r. ukazały się jej cztery mikropowieści pod wspólnym tytułem Upiór Południa, które autorka określała mianem najważniejszych i najpełniejszych opowieści jakie kiedykolwiek napisała.

W roku 2007 otrzymała Śląkwę dla Twórcy Roku. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla, otrzymała ją w 2007 roku za opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga, oraz w 2012 za powieść Grillbar Galaktyka.

Pracowała też jako dziennikrka, malowała również obrazy. Jej wiersze – obok utworów ks. Jana Twardowskiego, Juliusza Tuwima czy Wisławy Szymborskiej – złożyły się na poetycki komentarz do wystawy polskich artystów plastyków „Anioły” (Kopenhaga, 2006).

Pisarka zginęła w pożarze domku letniskowego w nocy z 22 na 23 maja 2022 roku.

%d bloggers like this: