In Memoriam

Nie żyje Joan Didion | Pisarka, dziennikarka, eseistka miała 87 lat

Joan Didion, amerykańska powieściopisarka, eseistka i dziennikarka zmarła w swoim domu w Nowym Jorku. Miała 87 lat.

Joan Didion, grafika na podstawie fot. David Shankbone/Wikimedia Commons

Didion urodziła się 5 grudnia 1934 roku. Była przedstawicielką nurtu Nowego Dziennikarstwa, czyli metody opierającej się na stosowaniu literackich technik w reportażach i esejach.

Pochodziła z Sacramento. Dzięki zwycięstwu w konkursie literackim magazynu „Vogue” przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie w ciągu siedmiu lat przeszła w czasopiśmie drogę od promocyjnego copywritera do współpracownika redaktora naczelnego. Tam, tęskniąc za domem za Kalifornią, napisała swoją pierwszą powieść, „Rzekobieg” (Run River), która ukazała się w 1963 roku. Była też autorką m.in. „Graj jak się da” (Play It as It Lays, 1970), „Modlitewnika” (A Book of Common Prayer, 1977) i „Demokracji” (Democracy, 1984).

W twórczości dziennikarskiej Didion opisywała świat z brutalną szczerością, jednocześnie zdradzając nostalgię za mityczną Ameryką swojego dzieciństwa. Za kluczową dla swojej pracy uważała strukturę zdania. W artykule „Why I Write” (1976) w „New York Times” zauważała: „Zmiana struktury zdania zmienia jego znaczenie, tak zdecydowanie, jak pozycja aparatu zmienia znaczenie fotografowanego obiektu…”.

W 2005 roku zdobyła National Book Award za „Rok Magicznego myślenia” (The Year of Magical Thinking), opowieść o jej małżeństwie i śmierci męża.

%d bloggers like this: