artykuł

Dżentelmen, chamstwo, koniec i początek | Anna Fryczkowska poleca na Święta

Co pisarze polecają do czytania – na Święta i nie tylko? Zobaczcie propozycje Anny Fryczkowskiej, autorki m.in. takich książek jak „Starsza pani wnika”, „Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki)”„Równonoc”„Wdowinek” i „Cyrkówka Marianna”.

Czym gasić pożary rodzinne przy stole pod choinką? Książkami, zawsze książkami. Oto kilka moich spersonalizowanych propozycji.

Amor Towles, Dżentelmen w Moskwie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2017

Dla siostry, która właśnie emigrowała wewnętrznie – Amor Towles i jego „Dżentelmen w Moskwie”. To powieść o tym, że emigracja wewnętrzna może mieć mnóstwo zalet, bo gdy się odrobinę postarać, umożliwia niejedną przygodę, pozwala na miłość, przyjaźnie, a nawet daje wpływ na politykę. Rzecz o arystokracie, któremu po rewolucji nowa władza radziecka zabrania do końca życia wychodzić z jednego z moskiewskich hoteli. Przedziwne, nieprzewidywalne i krzepiące.

Yuval Noah Harari, Sapiens: od zwierząt do bogów, Wydawnictwo Literackie 2018

Dla wujka, który zawsze wie lepiej – Yuval Noah Harari, „Sapiens: od zwierząt do bogów”, czyli fascynująca historia ludzkości, która wciąga lepiej niż niejedna powieść. Niech wujek jednak zobaczy, że są tacy, którzy wiedzą jeszcze lepiej od niego. Jeśli wujek nie lubi czytać, to na podstawie tej książki zrobiono również komiks (właściwie opowieść graficzną), więc się wujek nie wykpi.

Anna Janko, Finalistka, Wydawnictwo Literackie 2021

Dla ciotki, która zatraca się w poszukiwaniu przemijającego czasu – „Finalistka” Anny Janko.

Ta świetna powieść i pokrzepi, i zastanowi, i zastymuluje intelektualnie, i duszę językiem połechce.

Kacper Pobłocki, Chamstwo, Wydawnictwo Czarne 2021

Dla znajomego, który właśnie zlecił namalowanie herbu szlacheckiego swojej rodziny – „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego, nowatorski historyczny esej o tej chłopskiej większości, która przez całe wieki utrzymywała szlachtę, za co w nagrodę dostawała głównie baty.

Manula Kalicka, Koniec i początek, Prószyński i S-ka 2018

Dla wygolonego na łyso kuzynka, który w niektóre państwowe święta biega z racą – „Koniec i początek” Manuli Kalickiej, znakomita, lekko napisana powieść historyczna, która pokaże, że walczyć potrafi niemal każdy, natomiast sztuką jest wracać potem do życia i odbudowywać.

A my polecamy:

%d bloggers like this: