wideo wywiad

Joanna Jodełka o książce „Pamiętnik karła” | Rozmawia Jakub Hinc [WIDEO]

Zamarzyło mi się napisanie cyklu powieści kryminalnych – takich lekkich, wakacyjnych, trochę do czytania na hamaku czy leżaku. I stąd detektywki-amatorki, żeby nie były to jakieś trudne, ciężkie śledztwa, a zwykłe zagadki kryminalne – mówi Joanna Jodełka, autorka powieści „Córka nieboszczyka” i „Pamiętnik karła”, dwóch pierwszych części cyklu „Siostry Raj”. Rozmawia Jakub Hinc.

OBEJRZYJ WYWWIAD ⬇

„Pamiętnik karła” to druga odsłona przygód tercetu złożonego z detektywek-amatorek – przyrodnich sióstr Tycjany i Angeliny Raj oraz ich wścibskiej niczym Panna Marple ciotki Józefiny, który z powodzeniem rozwikłuje zagadki kryminalne, przy okazji plącząc wszystko co tylko jest do zapętlenia.

Joanna Jodełka to uznana autorka powieści kryminalnych. Jej debiutancka powieść „Polichromia” otrzymała prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2010 roku. W późniejszych powieściach autorka odmalowywała mroczny świat zbrodni w najciemniejszych barwach. We wczesnych jej powieściach uwagę zwracał sposób narracji, ujawniający się w finezji użytego języka opartego na specyficznej frazie, najwyraźniej widocznej w psychologizujących „Kryminalistce” i „Wariatce”, dwóch późniejszych powieściach Jodełki.

Po okresie flirtu z mroczną i gęstą psychologizującą powieścią kryminalną autorka postanowiła wrócić do opisywania zbrodni przez pryzmat jej doświadczenia zawodowego historyka sztuki.

W tym cyklu, w którym w głównej roli obsadziła siostry Raj i ich wścibską ciotkę Józefinę, Jodełka już wprost nawiązuje dialog ze sztuką, czyniąc ją de facto współbohaterem intrygi kryminalnej. Przy tym autorka postanowiła opowiedzieć o zbrodni w nieco lżejszej konwencji, zbliżając się sposobem snucia opowieści raczej ku komedii kryminalnej, głównie jednak poprzez humor sytuacyjny i węzeł gordyjski indywidualnych historii bohaterów niż chociażby poprzez slapstick.

Przeczytaj recenzję pierwszego tomu:

%d bloggers like this: