artykuł

„Śniegu już nigdy nie będzie” polskim kandydatem do Oscara | Polska stawia na film Szumowskiej i Englerta

Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie” został wybrany do reprezentowania Polski w wyścigu Oscarowym. Zdecydowało o tym jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka.

„Śniegu już więcej nie będzie”, fot. materiały prasowe

Film opowiada historię Żeni, atrakcyjnego mężczyzny z egzotycznego wschodu. Żenia ma dar – jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

Firm duetu Szumowska-Englert powstał w oparciu o ich wspólny scenariusz. W obsadzie znaleźli się m.in.: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

Zarówno Małgorzata Szumowska jak i Michał Englert to uznani twórcy. Szumowska reżyserowała takie filmy jak „W imię…”, „Body/Ciało” czy „Twarz”. Englert jako operator został wyróżniony m.in. na festiwalu Sundance, gdzie otrzymał nagrodę na za najlepsze zdjęcia za film „Nieulotne”.

Film będzie miał światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film zakwalifikował się też do oficjalnej selekcji Telluride Film Festival.

Wyboru dokonało sześcioosobowe jury, któremu przewodniczył Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera. Inne nominowane filmy to „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, „Sweat” Magnusa von Horna, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka, „Supernova” Bartosza Kruhlika, „Klecha” Jacka Gwizdały i „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. 

%d bloggers like this: