artykuł

Druga Noc Księgarń | W tym roku od 15 do 17 października

Druga odsłona Nocy Księgarń potrwa z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem dłużej, bo od 15 do 17 października 2020 i odbywać się będzie zarówno stacjonarnie jak i w internecie. Do udziału w festiwalu mogą rejestrować się niezależne księgarnie stacjonarne z całej Polski.

Grafika: nocksiegarn.pl

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal księgarń i czytelników zainicjowany w 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa oraz niezależnych księgarń stacjonarnych. Ubiegłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła tłumy – w pierwszej odsłonie festiwalu wzięło udział ponad 100 księgarń i 10 000 czytelników z całej Polski.

Tegoroczna edycja wydarzenia, ze względu na sytuację epidemiologiczną, potrwa aż trzy wieczory. Spotkania z czytelnikami odbędą się równolegle w internecie oraz stacjonarnie – w księgarniach (gdy pozwolą na to warunki sanitarne).

Lockdown na rynku książki wywołany przez pandemię koronawirusa przyczynił się do pogorszenia kondycji branży księgarskiej. Dlatego też w ramach tegorocznej odsłony festiwalu promowane będą również księgarnie internetowe prowadzone przez niezależne księgarnie stacjonarne (koordynatorzy akcji zachęcają księgarnie do organizowania kiermaszy i lokalnych targów ksiązki). Od marcu tego roku Azymut, organizator Nocy Księgarń, prowadził kampanię Książka na telefon, która zachęcała czytelników do wspierania lokalnych księgarń stacjonarnych w czasie kryzysu.

Koordynatorzy projektu zachęcają księgarnie do zaproponowania wydarzeń, które mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. Pierwsze informacje o programie wydarzeń oraz gościach tegorocznej Nocy Księgarń zostaną zaprezentowane mediom i czytelnikom pod koniec sierpnia. Do udziału w festiwalu mogą rejestrować się niezależne księgarnie stacjonarne z całej Polski.

Źródło: nocksiegarn.pl

%d bloggers like this: