artykuł

„Wszystko za życie” Gerdy Weissmann Klein pod naszym patronatem | Premiera 11 września

11 września ukaże się w Polsce głośna książka Gerdy Weissmann Klein „Wszystko za życie” (All But My Life) – opowieść o sześcioletniej gehennie dziewczynki, ofiary nazistowskiego okrucieństwa. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Bez Fikcji.

Film dokumentalny na podstawie książki Gerdy Weissmann Klein – „One Survivor Remebers” (HBO, reż. Kary Antholis), otrzymał w 1995 roku Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. „Wszystko za życie” to niezapomniana historia sześcioletniej gehenny jej autorki, ofiary nazistowskiego okrucieństwa – od dzieciństwa w rodzinnym domu w polskim Bielsku po wręcz cudowne ocalenie i wyzwolenie przez amerykańskich żołnierzy w czeskich Volarach. Bohaterka zabiera czytelnika w przerażającą, lecz przepełniającą nadzieją podróż.
Błoga, idylliczna młodość nastoletniej Gerdy legła w gruzach, gdy we wrześniu 1939 roku naziści wkroczyli do Polski. Choć najeźdźcy przez pewien czas pozwalali Weissmannom żyć w piwnicy ich domu, ostatecznie rozdzielili rodzinę i wywieźli jej członków do niemieckich obozów pracy. W ciągu kolejnych kilku lat Gerda została pozbawiona wszystkiego. Poza życiem. Nim wojna dobiegła końca, straciła rodziców, brata, dom, dobytek i wszystko, co było jej drogie.

Na przekór koszmarnym przejściom młoda kobieta nie straciła hartu ducha i wiary w człowieczeństwo. W mrokach niemieckich obozów wraz z przyjaciółkami zdołała zbudować wspólnotę, opartą na miłości i braterstwie. Chociaż naziści okradli je z istoty młodości i życia, udało im się przetrwać barbarzyństwo dręczycieli. Piękna opowieść Gerdy niesie bezcenny przekaz dla każdego z nas. Opowiada o strasznej pożodze i krzywdzie ubiegłego stulecia, lecz daje też nadzieję, że z nienawiścią można wygrać.

Gerda Weissman Klein to działaczka społeczna, aktywistka praw człowieka i pisarka żydowskiego pochodzenia, ocalona z Holocaustu. Swoją najsłynniejszą książkę, czyli właśnie „All But My Life”, wydała w 1957 r. Autobiografia doczekała się 63 wydań i jest po dziś dzień wykorzystywana w szkołach i na uczelniach wyższych.

Źródło: Wydawnictwo Bez Fikcji

3 komentarze

  1. Tu chyba zaszła pomyłka: „opowieść o gehennie sześcioletniej dziewczynki,”. Gerda miała 16 lat kiedy wybuchła wojna, bo jest rocznik 1923.
    A Bez Fikcji to nie seria, tylko wydawnictwo.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: