artykuł

Nie żyje Andrea Camilleri | Twórca postaci komisarza Montalbano miał 93 lata

17 lipca zmarł Andrea Camilleri, pisarz znany przede wszystkim z powieści kryminalnych z komisarzem Salvo Montalbano. Miał 93 lata.

Włoski pisarz urodził się i wychował na Sycylii, ale od lat mieszkał w Rzymie. Był autorem wierszy, opowiadań i eksperymentalnych powieści, ale przede wszystkim cyklu powieści kryminalnych rozgrywających się w fikcyjnym sycylijskim miasteczku Vigata, gdzie komisarzem jest Salvo Montalbano. Pierwsza powieść z tego cyklu – „Kształt wody” – ukazała się w 1994 roku, ostatnia – „Il cuoco dell’Alcyon” – 30 maja. Powieść „Riccardino” czeka wciąż na publikację.

Andrea Camilleri, fot. Marco Tambara, Wikimedia (CC BY 3.0)

Camilleri był pisarzem niezwykle płodnym. Opublikował ponad sto książek (tylko seria z Montalbano liczy sobie czterdzieści pięć tomów), co oznacza, że wydawało więcej niż jedna powieść rocznie i zawsze sięgał szczytów list bestsellerów. Ale na sukces czekał długo – debiutował w 1978 roku powieścią wydaną za własne pieniądze, co nie przyniosło mu sławy. Pierwszy tom z komisarzem Montalbano opublikował w wieku niemal 70 lat i dopiero ten moment stał się przełomem w jego pisarskiej karierze.

Camilleri zmarł dzisiaj rano w Rzymie.

%d bloggers like this: