artykuł

Nie żyje Amos Oz | Sławny izraelski pisarz miał 79 lat

Zmarł Amos Oz, jeden z najbardziej znanych pisarzy izraelskich. Autor „Opowieści o miłości i mroku” miał 79 lat.

Fot. By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl – Wikipiedia

O śmierci pisarza poinformowała w piątek jego córka. Pisarz chorował na raka.

Książki Oza zostały przetłumaczone na 45 języków, co czyni go najczęściej tłumaczonym pisarzem izraelskim na świecie. Od kilku lat wymieniany był jako jeden z głównych faworytów do otrzymania literackiej Nagrody Nobla. Urodził się w 1939 roku w Jerozolimie jako Amos Klausner, syn emigrantów z Wilna i Równego. Wychował się w kibucu, jako zołnierz brał udział w wojnie sześciodniowej i wojnie Jom Kipur. Studiował literaturę i filozofię, był wykładowcą literatury na Uniwesrsytecie Ben-Guriona w Beer Szewie.

Debiutował w 1965 roku tomem opowiadań „Tam, gdzie wyją szakale”, a trzy lata później ukazała się jego pierwsza powieść „Mój Michał”. Do jego najbardziej znanych powieści należą „Czarna skrzynka”, „Fima”, „Na ziemi Izraela” i „Opowieść o miłości mroku. Ta ostatnia, sfilmowana przez Natalie Portman, uchodzi za najbardziej osobistą. To historia kilku pokoleń jego rodziny zarówno podczas życia na Litwie i Ukrainie jak i po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael i konflikt z Arabami. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o latach dzieciństwa autora na przedmieściach Jerozolimy i wczesnej młodości w kibucu.

Amos Oz był zwolennikiem kompromisu między Izraelem a Palestyńczykami, wzywał do dialogu, w 2002 roku otrzymał medal „Zasłużony dla Tolerancji”, przyznawany przez Fundację Ekumeniczną „Tolerancja”.

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading