artykuł

„Forbes” wskazał najlepiej opłacanych pisarzy w 2018 roku | Razem zarobili 283 mln dol.

Amerykański dwutygodnik „Forbes” podał, że jedenastu najlepiej zarabiających autorów na świecie sprzedało w tym roku 24,5 miliona książek, zarabiając na tym łącznie 283 miliony dolarów.

Wśród pisarzy, którzy zarobili w tym roku najwięcej, znajdziemy tak gorące nazwiska jak Dan Brown, który swój „Początek” promował na całym świecie, w tym w Polsce, znajdziemy oczywiście królową romansu Danielle Steele i królową erotycznego thrillera, czyli E.L. James, autorkę „Greya” i „Mroczniej” czyli znanych już historii, opowiadanych tym razem z punktu widzenia tytułowego bohatera. Nie zabrakło Johna Grishama, autora „The Reckoning”, Stephena Kinga, który w tym roku opublikował „Uniesienie”, ale także doczekał się kolejnej filmowej adaptacji powieści „To”. Na liście znajdziemy też choćby J.K. Rowling, która co prawda nie wydaje już powieści o „Harrym Potterze”, ale wciąż zarabia na małym czarodzieju – tylko w Stanach sprzedała w tym roku 2,9 miliona egzemplarzy książek, a do tego dochodzą wpływy z parków rozrywki i przedstawienia „Harry Potter i przeklęte dziecko” oraz wpływy z kolejnej części filmu „Fantastyczne zwierzęta”, którego Rowling jest scenarzystką.

Dan Brown z kwotą 18,5 mln dol. znalazł się na piątym miejscu najlepiej zarabiających pisarzy w 2018 roku, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com 

Ale po kolei.Wspomniana E. L. James zajęła dziesiąte miejsce ex aequo z Rickiem Riordanem, autorem książek o Percym Jacksonie, współczesnym amerykańskim nastolatku, który okazuje się być synem Posejdona. To miejsce pisarze zawdzięczają zarobkom na poziomie 10,5 mln dol.

Na ósmym miejscu – także ex aequo znalazły się wspomniana Danielle Steele oraz Nora Roberts łącząca w swej twórczości elementy romansu, powieści przygodowej, sensacyjnej i obyczajowej. Obie panie zarobiły po 12 mln dol.

Miejsce siódme zajął Michel Wolff, pierwszy od jedenastu lat dziennikarz w tym gronie, a to za sprawą książki non-fiction o Donaldzie Trumpie „Ogień i furia”. Zamieszanie wokół książki, także za sprawą samego prezydenta, który nie omieszkał skrytykować publikacji na Twitterze, Wolff zarobił 13 mln dol.

Na piątym miejscu znowu znajdziemy dwóch pisarzy – to Dan Brown oraz Jeff Kinney, autor serii „Dziennik Cwaniaczka”. Ich zarobek to 18,5 mln dol.

Czwarte miejsce zajął John Grisham z zarobkami na poziomie 21 mln dol., trzecie Stephen King z kwotą 27 mln dol., a drugie J.K. Rowling, która zarobiła 54 mln dol.

Na pierwsze miejsce trafił James Patterson z kwotą 86 mln dol. W samych Stanach sprzedał 4,8 miliona egzemplarzy. Patterson to znany autor thrillerów i kryminałów, który często pisze z innymi autorami. Znany jest głównie ze stworzenia postaci Alexa Crossa,czarnoskórego policjanta i psychologa prowadzącego własną praktykę, a wcześniej detektywa waszyngtońskiej policji oraz agenta FBI, który specjalizuje się w tropieniu seryjnych zabójców. W rolę Crossa w adaptacjach książek wcielał się Morgan Freeman. W tym roku wydał m.in. „Target: Alex Cross” i 'Texas Ranger”, a z Marshallem Karpem „Red Alert”, z Gabrielle Charbonnet „Fall of Crazy House”, a także z samym Billem Clintonem „The President Is Missing”, choć akurat zysków z tej książki nie uwzględniono w zestawieniu, bo ukazała się już po dokonaniu obliczeń. Poza tym na podstawie prozy Pattersona powstał serial „Instinct”,którego premiera miała miejsce w marcu tego roku.

%d bloggers like this: