artykuł

Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award | „Bieguni” na „długiej liście”

„Bieguni” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft znaleźli się wśród dziesięciu powieści nominowanych do prestiżowego amerykańskiego wyróżnienia National Book Award, w nowej kategorii literatury tłumaczonej na angielski.

Nominacje ogłosił właśnie „New Yorker”. Gazeta przypomina, że „Bieguni” („Flights”) zostali już wyróżnieni w tym roku The Man Booker International Prize. Tokarczuk była pierwszym polskim autorem w historii tej nagrody, który ją zdobył. Autorka od lat wymieniana jest też w gronie osób zasługujących na literackiego Nobla, a w tym roku znalazła się w gronie nominowanych do „alternatywnego Nobla”, przyznawanego przez Nową Akademię (ostatecznie nie weszła do finałowej czwórki). Powieść „Bieguni” w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2007 roku, a rok później została nagrodzona Nagrodą Literacką Nike.

Olga Tokarczuk nagrodzona The Man Booker International Prize | Pierwszy raz nagrodzono polskiego pisarza

Oprócz „Biegunów” na longliście The 2018 National Book Awards Longlist: Translated Literature znalazły się także: „Disoriental” Négar Djavadi, „Comemadre” Roque’a Larraquya, „The Beekeeper: Rescuing the Stolen Women of Iraq” Dunyi Mikhail, „One Part Woman” Perumala Murugana, „Love” Hanne Ørstavik, „Wait, Blink: A Perfect Picture of Inner Life” Gunnhild Øyehaug, „Trick” Domenico Starnone, „The Emissary” Yoko Tawady i “Aetherial Worlds” Tatiany Tołstoj.

%d bloggers like this: