recenzja

Sto sposobów na to, by się zabić | Cody Cassidy, Paul Doherty, Już nie żyjesz

Pewnie każdy choć przez chwilę zastanawiał się, co by się stało, gdyby trafił go piorun, albo spadła mu na głowę dziesięciogroszówka ze szczytu Pałacu Kultury i Nauki? Rzadziej pewnie zastanawialiśmy się, co by było, gdyby połknął nas wieloryb. Na wiele z tych pytań znajdziemy odpowiedzi w książce Cody’ego Cassidy’ego i Paula Doherty’ego „Już nie żyjesz”.

Cody Cassidy i Paul Doherty starają się uświadomić nam, co się tak naprawdę mogłoby stać, jeśli zostalibyśmy wystrzeleni jako kula armatnia, spłynęlibyśmy w beczce z wodami z wodospadu Niagara, albo na wiele innych, niemniej abstrakcyjnych sposobów postanowilibyśmy zrobić coś zwyczajnie głupiego. Czy jednak naprawdę pytania postawione w książce opisują sytuacje aż tak nieprawdopodobne? Okazuje się, że wcale nie i chociaż niektóre wydają się być mocno nie z tej ziemi (jak spacer po powierzchni słońca), to niejeden śmiałek ich spróbował. A i  niejeden z nas zastanawiał się w dzieciństwie, co by się stało, gdyby tak mógł po wylądowaniu na Księżycu pospacerować sobie bez kombinezonu, albo zanurkować w czarnej dziurze. Pomysłów niedorzecznych, które ktoś naprawdę postanowił uskutecznić jest tu przywołanych co niemiara. Jeśli sięgnęlibyśmy po bibliografię podaną na kilku ostatnich stronach książki, to nawet jeszcze więcej. Czasem takim awanturnikom, mimo wszystko, udawało się przeżyć, ale wielu innych swoim życiem, a właściwie swoją śmiercią, udowodniło tylko, że powiedzenie „raz kozie śmierć” może mieć właśnie taki skutek.

Przeczytaj także: 

GENIUSZ W KAPCIACH | Mason Currey, Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły

Sposobów na to, by umrzeć, autorzy „Już nie żyjesz” podają kilkadziesiąt, nie zapominając o poślizgnięciu się na skórce od banana. Naturalnie nie wyczerpują wszystkich „możliwości”, pozostawiając czytelnikom wolną rękę w tej materii. To oczywiście żart, bo tak naprawdę jest to książka o tym, co zrobić, by uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Jest to też podany w dość lekkiej formie, poradnik popularno-naukowy, a nawet podręcznik czy bardziej sylabus. Zwłaszcza dla kogoś, kto chciałby swój wykład lub lekcję przeprowadzić w sposób ciekawy i inspirujący dla odbiorcy, a z podanego w którymś z rozdziałów przykładu uczynić świetny punkt wyjścia dla omawianego zagadnienia.

Przeczytaj także: 

#NiewińskaCzyta: Książka, która uczy dobrego życia | Jakub B. Bączek, Jacek Santorski, Determinacja

Jak napisali we wstępie Cassidy i Doherty „zaletą przebrnięcia przez tę makabreskę może być to, że przy okazji nauczysz się nieco fizyki, liźniesz odrobinę medycyny i wywiesz się co robić, gdy wokół ciebie zaczyna krążyć rekin”. No bo w obszarze nauk biologicznych pomocny będzie – przywołany już wieloryb, astronomicznych i fizycznych – ciała niebieskie, a jeszcze więcej będzie przykładów inżynieryjnych, czy też chemicznych. Ale i kulturoznawcy będą mogli znaleźć tu dla siebie ciekawy obszar badawczy.

Annie Taylor (domena publiczna)

Co okazuje się najdziwniejsze, nawet wiedza o istocie jakiegoś zjawiska nie jest w stanie powstrzymać niejednego „śmiałka” przed wypróbowaniem metody pożegnania się z tym światem, a tu swoje badania mogliby wdrożyć psychologowie i psychiatrzy. Niektóre z przykładów rzeczywiście potrafią wywołać ciarki lub postawić włosy na głowie (dosłownie), ale można też z tej książki zaczerpnąć sporą garść pożytecznych informacji. Na przykład czy użądlenie przez pszczoły może być niebezpieczne dla życia.

Przeczytaj także: 

W zasadzie… było dobrze, jest lepiej, a najlepiej żeby znowu było dobrze | Jacek Fedorowicz, W zasadzie tak

Dlatego może zamiast na gapę lecieć na Księżyc, dać się pożądlić rojowi komarów lub przekopać się do Chin, lepiej przeczytać co o „najbardziej makabrycznych i zaskakujących sposobach pożegnania się z życiem” mają do przedstawienia autorzy „Już nie żyjesz”. Zwłaszcza, że Cody Cassidy to pisarz i publicysta, a Paul Doherty jest profesorem fizyki z muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Stąd książka ich autorstwa bardziej jest ostrzeżeniem przed tym jak uniknąć głupiej i niepotrzebnej śmierci niż instrukcją dla nierozważnych pretendentów do nagrody „Darwin Awards”. Nade wszystko jest jednak pozycją ciekawą i dla ciekawych. Ciekawych świata, nauki i odkrywania tajemnic uniwersum.

 

Cody Cassidy, Paul Doherty, Już nie żyjesz (And Then You’re Dead)

Przełożyła: Monika Skowron

Znak Horyzont 2018

%d bloggers like this: