artykuł

#boxoffice w czerwcu | O czym chcieliście czytać na zupelnieinnaopowiesc.com

Naszedł czas na podsumowanie czerwca. Oto dziesięć najpopularniejszych tekstów zeszłego miesiąca – jak zwykle równie chętnie sięgacie do nowości jak i do tekstów sprzed wielu tygodni czy nawet miesięcy. Nic dziwnego – w końcu książki nie mają daty przydatności.

1.       Czerwiec stał zdecydowanie pod znakiem „Rejwachu” Mikołaja Grynberga – książki niełatwej, ale ważnej, o której pisaliśmy: Oto opowieść o odczuciu – i przeczuciu – obcości, o paraliżującym strachu, wynikającym z nienawiści i pogardy antysemityzmu oraz o bólu, wynikającym z niepojętej straty jaką przyniosła Zagłada.

2.       Na drugim miejscu znalazł się kryminał Nele Neuhaus „W lesie”  – to prawdopodobnie najlepsza książka niemieckiej królowej kryminału, w której równie ważna co intryga, jest socjologiczna, pełna szczegółów obserwacja małej, zamkniętej społeczności. Pisaliśmy o tej książce:  Najczęściej wydaje nam się, że wiemy wszystko o otaczających nas ludziach, tym bardziej o tych najbliższych. Aż pewnego dnia przychodzi nam przejrzeć na oczy i wtedy pozostaje nam już tylko żal, wstyd i nienawiść. Niemiecka mistrzyni kryminału Nele Neuhaus w swojej najnowszej powieści po raz kolejny  dokonuje wiwisekcji zamkniętej społeczności, ale mam wrażenie, że tym razem tnie jeszcze głębiej i jeszcze boleśniej.

3.       Kuba Wojtaszczyk to pisarz młodego pokolenia, który od czasów swojej pierwszej powieści – „Portretu trumiennego” – niezmiennie zaskakuje. W najnowszej powieści „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?” przenosi nas w czasy tuż po II wojnie światowej, do objazdowego cyrku pełnego niezwykłych postaci. W wywiadzie, który tak chętnie czytaliście, Wojtaszczyk mówi: Mamy w związku z wydarzeniami II wojny światowej traumę narodową, która przekłada się na każdego z nas. Porusza mnie do głębi fakt, że z tak wieloma tematami wciąż się nie zmierzyliśmy i nie umiemy o nich obiektywnie rozmawiać. Wkurza mnie narzucanie jednej narracji i niedopuszczanie do obiegu innych stron.

4.       Na rynku znaleźć można już drugą część „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek…” Justyny Bednarek (recenzja wkrótce), nic wiec dziwnego, że chętnie sięgacie po recenzje pierwszej części. To w końcu, jak pisaliśmy, najlepsza książka dziecięca według jury konkursu „Przecinek i Kropka”. Surrealistyczna, pełna wzruszeń z pięknymi ilustracjami opowieść wyjaśniająca dlaczego czasem z pralki wyjmujemy tylko jedną skarpetkę.

5.       Nikomu nie trzeba przedstawiać Sylwii Chutnik, która ostatnio opublikowała w wydawnictwie Od Deski Do Deski oparta na faktach powieść „Smutek cinkciarza”. Bardzo chętnie czytaliście wywiad z pisarką, która przekonuje w nim: Ja swoje poglądy mam wyrobione. I uważam, że warto o nich rozmawiać, bo rozmawianie jest także sposobem na to, by czegoś się nauczyć. Nie możemy się ciągle martwić, by kogoś nie urazić, by ktoś się na nas nie obraził. A jeśli ktoś przestanie nas lubić? Trudno, trzeba się z tym pogodzić, umieć stanąć z tym faktem twarzą w twarz.

6.       „Nikomu się nie śniło” (wydawnictwo Czwarta Strona) – to tytuł antologii dziewiętnastu opowiadań, które łączy wspólny temat – zależności między snem a jawą. To już drugi tom wydany w ramach akcji „Wykup słowo”, wymyślonej przez Katję Tomczyk. Uczestnicy projektu mogą wykupione przez siebie podczas zbiórki na portalu crowdfundingowym słowa, frazy lub imiona umieścić w opowiadaniach pisanych przez pisarzy zaproszonych do projektu. Podczas spotkania w warszawskim MiTo niektórzy z nich opowiadali o swojej przygodzie z projektem, o pisarskich wyzwaniach i planach, a także o tym czy tworzą grupę literacką. Zupełnie Inna Opowieść była jednym z patronów medialnych tego przedsięwzięcia.

7.       Dan Brown pisze tylko bestsellery, więc wszyscy czekamy na jego kolejne książki. Kilka dni temu poznaliśmy polski tytuł najnowszej. W „Początku” Robert Langdon, bohater thrillerów Dana Browna, odwiedzi Hiszpanię, by szukać odpowiedzi na odwieczne pytania: skąd przybyliśmy i dokąd zmierzamy. Wydawnictwo Sonia Draga poinformowało też, że w paćdzierniku Brown przyjedzie do Polski.

8.       Tytułowa „Nienawiść” rzeczywiście jest w najnowszej książce Mariusza Zielke motorem intrygi. Ale równie ważne, jeśli nie ważniejsze, są dla fabuły przyczyny owej nienawiści: zarówno doznane krzywdy, jak i zawiści. Ta ostatnia przychodzi wtedy, gdy nie potrafimy spełnić swoich ambicji, a inni, których uważaliśmy za gorszych, zaczynają nas przerastać.

9.       Wszyscy czekamy na najnowsza książkę Vincenta V. Severskiego, autora szpiegowskiej serii zaczętej „Nielegalnymi”. Dlatego tak chętnie czytany jest wciąż nasz wywiad z pisarzem, w którym odpowiada m.in. na pytania: Do czego Rosja potrzebuje Polski, czy szpiedzy są jak androidy i do czego może przydać się im… dmuchana lalka? A przede wszystkim czy to już koniec serii, ile tomów będzie miał nowy cykl i co z tym serialem?

10.      W tej samej serii wydawniczej, co „Smutek cinkciarza” ukazała się też „Czarna” Wojciecha Kuczoka. W Czarnej nie ma białych charakterów. Nawet dzieci bywają okrutne. A cóż dopiero mówić o dorosłych. W Czarnej nie ma uczuć czystych, są tylko koślawe hybrydy, dla niepoznaki nazywane miłością. Nad Czarną unosi się cień wszechobecnej nienawiści, która musi doprowadzić do zbrodni.

 

Zdjęcie Sylwii Chutnik – Wojtek Rudzki

Zdjęcie Kuby Wojtaszczyka i Vincenta V. Severskiego – Rafał Meszka

Zdjęcie ze spotkania z autorami „Nikomu się nie śniło” – Przemysław Jakub Hinc

(wszelkie prawa zastrzeżone)

%d bloggers like this: