recenzja

Bezsilność wobec nietolerancji | Giorgio Bassani, Złote okulary

Niszczy ludzi, niszczy społeczeństwa, zabija. Nietolerancja – zjawisko, którego źródeł nietrudno się domyślić: niezrozumienie odmienności, a nawet irracjonalny strach przed nią, niczym niepoparte poczucie wyższości, uznanie, że  jedna ideologia, religia czy zwykły pogląd z niewiadomych przyczyn jest lepszy od innych. W „Złotych okularach” dostajemy doskonałą analizę przyczyn tego zjawiska.

Zlote_okularyNietolerancja właściwa jest najczęściej większościom, które – choć z założenia nie powinny obawiać się mniejszości – to jednak uparcie je zwalczają, dążąc do homogenizacji społeczeństwa. A będąc większością mają siłę, by pozbywać się inności nie tylko szybko, ale i bezwzględnie.

W Ferrarze połowy lat 30. XX wieku nietolerancja jest jedną ze składowych drobnomieszczańskiej osobowości. Wyraża się z początku cichym oburzeniem, przekazywaną z ust do ust plotką, by z czasem wybuchnąć z całą mocą.

W „Złotych okularach” opowieść o nietolerancji rozgrywa się na dwóch poziomach. Przede wszystkim mamy czterdziestoletniego lekarza Athosa Fadigatiego, pulchnego, wyglądającego „jakby nigdy nie był młody”, oznaką statusu którego są właśnie tytułowe okulary z złotych oprawkach. Fadigati jest powszechnie szanowany, jest chwalony za profesjonalizm i pełne empatii podejście do pacjentów. Z lekarzem mają mieszkańcy miasteczka tylko jeden problem: mimo swojego poważnego wieku wciąż nie jest żonaty. A to nie pasuje do stereotypów. Zaczynają się rodzić mniej lub bardziej złośliwe domysły, niezbędne drobnomieszczańskiej społeczności – uosabianej tu przez niejaką panią Lavezzoli, zafascynowaną Mussolinim – do wytłumaczenia tego, co niezrozumiałe. W końcu przychodzi ulga, a z nią plotka: Fadigati jest homoseksualistą. To źle, ale póki nie daje powodów do skandalu, jego odmienność jest traktowana z pobłażliwością. Problem w tym, że lekarz nie chce się do końca życia ukrywać, chce być sobą. Dla jego współobywateli to zbyt wiele. Jego jawny romans ze studentem Deliliersem wprawia w ruch maszynę pogardy i nienawiści.

DO POCZYTANIA

Mary Shelley, Frankenstein (Frankenstein: or, The Modern Prometheus). ZŁO NIETOLERANCJI

Sayed Kashua, Druga osoba liczby pojedynczej. CHCĘ BYĆ TOBĄ, ŻYDZIE

Kuba Wojtaszczyk, Portret trumienny. MARTWA NATURA W RODZINNYM WNĘTRZU

Za chwilę ta nienawiść rozleje się jednak znacznie szerzej: pamiętajmy o czasach i miejscu, w których rozgrywa się ta opowieść. Krótko przed II wojną światową, w kraju, w którym faszyzm stał się narodową partią. To stanie się źródłem kolejnej odmiany nietolerancji  – antysemityzmu. Uderza to w innego z bohaterów – dwudziestoletniego studenta żydowskiego pochodzenia, narratora książki. Losy tych dwóch mężczyzn splatają się w podczas codziennych podróży pociągiem z Ferrary do Bolonii. Tylko oni – być może właśnie dlatego, że obaj reprezentują mniejszości – są w stanie zrozumieć siebie nawzajem.

gliokialidoroKrótka, dziewięćdziesięciostronicowa książka Bassaniego – zmarłego w 2000 roku redaktora periodyku literackiego „Botteghe Oscure” oraz autora psychologicznych powieści i opowiadań, głównie właśnie o żydowskim środowisku Ferrary w okresie faszyzmu – to doskonała analiza korzeni zła, jakim jest nietolerancja. To zarówno przekonania wszystkich pań Lavezzoli świata, że homoseksualizm jest wbrew naturze, a „Izraelitów” należy się pozbyć, bo zabili Chrystusa, jak i to, że ci, którzy są w stanie takim poglądom się sprzeciwić, pozostają w mniejszości.

Giorgio Bassani. Złote okulary (Gli occhiali d’oro)

Tłumaczyła Halina Kralowa

Zeszyty Literackie 2014

2 komentarze

  1. Having read this I thought it was really enlightening.
    I appreciate you taking the time and effort to
    put this short article together. I once again find
    myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting.
    But so what, it was still worth it!

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading