artykuł

Warszawski skwer bukinistów na nowo | Stolica zmienia ul. Chmielną

Leżący przy ul. Chmielnej w Warszawie, popularny wśród miłośników książek, skwer bukinistów zyska nowy blask. Stolica zapowiada poważną inwestycję deptaka.

Tak wyglądać ma nowy skwer bukinistów, fot. um.warszawa.pl

Przy mocno zdegradowanym dziś deptaku od dawna znaleźć można stoiska z używanymi książkami, ale samo otoczenie jest raczej mało atrakcyjne. W przyszłym roku powstanie tam jednak miejsce z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. To element wielkiej inwestycji, zapowiadanej przez miasto, podczas której ulica ma zmienić się nie do poznania. Zasadzonych zostanie niemal sto drzew, powstaną liczne klomby z krzewami i bylinami oraz stanie kilkadziesiąt ławek.

Warszawa przygotowuje ogłoszenie przetargu na remont deptaka. Zmieni się nie tylko skwer bukinistów, ale także skwer przy kinie Atlantic, gdzie powstanie nawet mała fontanna, a tak naprawdę zmieni się w zasadzie cała ulica. Projekt modernizacji ulicy, zyskał przychylność Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zakłada on m.in. wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki oraz słupki wygrodzeniowe.

Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, która wpływa na negatywny sposób postrzegania tej przestrzeni. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Rozpoczęcie robót planowane jest najpóźniej w sierpniu, a zakończenie maksymalnie do końca maja 2024 roku.

Źródło: um.warszawa.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: