In Memoriam

Nie żyje Michael Gambon | Aktor miał 82 lata

Nie żyje sir Michael Gambon. Irlandzko-angielski aktor, znany m.in. z „Gosford Park” i roli Albusa Dumbledore’a w sześciu filmach o Harrym Potterze miał 82 lata.

sir Michael Gambon, fot. IamIrishwikiuser / Wikimedia Commons

Michael Gambon urodził się 19 października 1940 roku w Dublinie. Rozpoczął karierę aktorską u Laurence’a Oliviera jako jeden z pierwszych członków Royal National Theatre. W ciągu swojej sześćdziesięcioletniej kariery otrzymał trzy nagrody Oliviera, dwie nagrody Screen Actors Guild Awards i cztery nagrody BAFTA. W 1998 roku otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla dramatu.

Jako aktor filmowy zadebiutował w 1965 roku w ekranizacji „Otella” Williama Shakespeare’a. Inne szczególnie godne uwagi filmy, w których wystąpił, to „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek” (1989), „Jeździec bez głowy” (1999), serial „Anioły w Ameryce” (2003), „Sky Kapitan i świat jutra” (2004). W roli Albusa Dumbledore’a, dyrektora Szkoły Czarodziejstwa i Magii w Horgwarcie, wystąpił po raz pierwszy w 2004 r. W filmie „Harry Potter i więzień Azkabanu” zastpił Richarda Harrisa po jego śmierci w 2002 r.

Michael Gambon zmarł 27 września 2023 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: