artykuł

„Kordian” Juliusza Słowackiego lekturą Narodowego Czytania 2024 | Tym razem dramat romantyczny

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego – dramat romantyczny napisany w Genewie w 1833 roku i wydany anonimowo rok później.

W tym roku w ramach akcji, zainicjowanej w 2012 roku, było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. „Kordian” to lektura gatunkowo inna – romantyczny dramat, którego pełny tytuł brzmi „Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny”, napisany został w Genewie w 1833 roku, a ukazał się anonimowo w Paryżu rok później. Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość, nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem. Słowacki próbuje zrozumieć przyczyny klęski powstania oraz pokolenia powstańców. Uważa, że jedynie absolutne poświęcenie i zgoda na walkę do końca mogą przynieść niepodległość.

Kordian anonimowy

Kordian (imię wymyślone przez Słowackiego) ma wszystkie cechy charakterystyczne dla romantyka: targają nim zarówno rozterki świadomości, jak i rozterki typu egzystencjalnego, nie może odnaleźć swojego miejsca w rzeczywistości, przeżywa nieszczęśliwą miłość do Laury – która skazała go na samotność, a rozdarty w poszukiwaniu idei dobra, wskazówki otrzymuje od szatana, co doprowadza go na skraj upadku.

Książka ukazała się w druku w 1834 w drukarni Pinardów i sprzedawano ją w wielu paryskich księgarniach. Ponieważ ukazał się anonimowo, wiele osób uważało, że jej autorem jest Adam Mickiewicz. Książce nie oszczędzono jednak i słów krytyki, Julian Ursyn Niemcewicz nazwał dzieło „banialukami”, a Józef Bohdan Zaleski „głupstwem”. Mimo wszystko „Kordian” zyskał miano najlepszego dzieła okresu młodości Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wśród lektur znalazły się potem także „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Balladyna” Juliusza Słowackiego i „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: