artykuł

Znamy finalistów Nagrody Angelus 2023 | Zwycięzcę poznamy 14 października

Dwie książki z Polski, dwie z Ukrainy, słowacka i dwie napisane w języku niemieckim – oto finaliści tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Z książek po niemiecku, jedna napisana jest przez autora pochodzącego z Bośni i Hercegowiny. A jakie książki doceniło jury?

Stanisław Asiejew, „Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo KEW, Ukraina

Tamara Duda, „Córeczka”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo KEW, Ukraina

Katarína Kucbelová, „Czepiec”, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska, Wydawnictwo Ha!art, Słowacja

Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, Wydawnictwo W.A.B., Polska

Judith Schalansky, „Spis paru strat”, tłum. Kamil Idzikowski, Wydawnictwo Ha!art, Niemcy

Piotr Siemion, „Bella, ciao”, Wydawnictwo Filtry, Polska

Saša Stanišić, „Skąd”, tłum. Małgorzata Gralińska, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Bośnia i Hercegowina / Niemcy

Laureatkę bądź laureata Angelusa 2023 poznamy 14 października. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Ponadto autorki i autorzy książek znajdujących się w finałowej siódemce mogą liczyć na wyróżnienia finansowe w wysokości 5 tys. zł, z kolei nagroda w wysokości 40 tys. zł trafi w ręce autorki bądź autora najlepszego przekładu.

Angelus to także Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniająca pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu (oddając głosy na książki z finałowej siódemki). Laureat lub laureatka plebiscytu otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu.

O nominacjach do Angelusa 2023 zadecydowało jury, któremu od ubiegłego roku przewodniczy Martin Pollack, austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku. Wraz z nim w gremium jurorskim zasiadają: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy specjalizujący się w literaturze), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: